Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Marquez najszybszy w kwalifikacjach do GP Australii
MotoGP: Marquez najszybszy w kwalifikacjach do GP Australii

2015-10-17 - G. Filiks     Tagi: Phillip Island, Australia, Marquez, MotoGP
Wciąż urzędujący mistrz świata MotoGP - Marc Marquez zdobył swoje ósme pole position w sezonie 2015 i już 37. w karierze, pewnie wygrywając kwalifikacje do Grand Prix Australii.

As Hondy był najszybszy na torze Phillip Island najpierw w trzech sesjach treningowych, a potem potwierdził wyższość nad rywalami w czasówce. Po pierwszej próbie Hiszpan dystansował resztę stawki na 0,3 sekundy. Konkurenci potem podkręcili tempo, ale tak zrobił i on, dzięki czemu utrzymał swoją bezpieczną przewagę. Wywalczył pierwsze pole startowe uzyskując rezultat 1:28,364. Chociaż wcześniej omal nie upadł.

Obsadę pierwszego rzędu startowego uzupełnią Andrea Iannone (Ducati) i Jorge Lorenzo (Yamaha), którzy wykręcili identyczny czas co do jednej tysięcznej sekundy. Ulegli Marquezowi dokładnie o 0,316 sekundy. Lorenzo sklasyfikowany za Iannone denerwował się na Włocha, że wykorzystał jego cień aerodynamiczny, ale „Por Fuera" ma też powody do zadowolenia - zespołowy partner Valentino Rossi, z którym walczy o tytuł, zajął tylko 7. pozycję.

„The Doctor" przewodzący klasyfikacji generalnej z 18-punktową przewagą, przegrał o 0,650 sekundy z Marquezem i o 0,334 sekundy z Lorenzo oraz Iannone.
Ustąpił jeszcze teamowemu koledze Marqueza i zwycięzcy ostatniego wyścigu Daniemu Pedrosie, Calowi Crutchlowowi (LCR / Honda) oraz Maverickowi Vinalesowi (Suzuki).

Za Rossim sklasyfikowano obu braci Espargaro, którzy razem awansowali z Q1. Tam szybszy był Pol (Tech 3 / Yamaha), w Q2 już Aleix (Suzuki).

Tylko 10. miejsce zdobył Andrea Dovizioso (Ducati). W drugim segmencie wzięli udział jeszcze Scott Redding (Marc VDS / Honda) i Bradley Smith (Tech 3 / Yamaha). Najwolniejszy Smith jechał obolały po wypadku na ostatnim treningu.

Jack Miller (LCR / Honda) rozpocznie domowy wyścig z 15. pola.Inny Australijczyk Anthony West, zaliczający jednorazowy występ za kontuzjowanego Karela Abrahama, był 23. Ostatni faworyt lokalnej publiczności - Damian Cudlin, startujący za ciężko rannego po dramatycznym wypadku w ostatnich zawodach Alexa de Angelisa - zajął ostatnią lokatę.