Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP, kwalifikacje do GP Francji: Marquez drugi raz na pole position. Trzecie miejsce Dovizioso

2013-05-18 - G. Filiks     Tagi: Le Mans, MotoGP, Wyniki, Kwalifikacje, Francja, Circuit de la Sarthe, Marquez
W zaledwie czwartym starcie w MotoGP, tegoroczny debiutant Marc Marquez zdobył swoje drugie pole position, wygrywając kwalifikacje do Grand Prix Francji na torze Circuit de la Sarthe (Le Mans).

Podczas finałowej sesji treningowej reprezentant Hondy miał wypadek, dlatego w walce o pozycje startowe używał zapasowego motocykla. Jednak nie przeszkodziło mu to pojechać szybciej od wszystkich rywali. Młody Hiszpan zanotował rezultat 1:33.187. Jego rodak i mistrz świata Jorge Lorenzo przy pierwszym podejściu uzyskał wynik gorszy o 0.2 sekundy, ale później zbliżył się na zaledwie 0.030 sekundy. Marquez ostatnim przejazdem nie poprawił swojego czasu i Lorenzo miał szansę odebrać mu pierwsze miejsce. As Yamahy rozpoczął pomiarowe kółko 20 sekund przed wywieszeniem flagi w szachownicę. Ustanowił nowy rekord pierwszego sektora, jednak potem zwolnił i pozostał na drugiej pozycji. Dani Pedrosa jadący drugą fabryczną Hondą wypadł z rywalizacji o pole position na półmetku Q2, zaliczając upadek w szykanie Dunlop. Chociaż szybko wrócił po zapasowy motocykl, zajął tylko 6. lokatę.

Nieudany występ ma za sobą także Valentino Rossi, drugi zawodnik Yamahy. Wczoraj Włoch tryskał optymizmem, ale dzisiaj był dopiero ósmy, wolniejszy od Marqueza i zespołowego partnera Lorenzo aż o 0.8 sekundy.
Wobec problemów Pedrosy i Rossiego, ostatnie miejsce w pierwszym rzędzie nieoczekiwanie wywalczył Andrea Dovizioso. Reprezentant fabrycznego teamu Ducati pokonał zespołowego partnera Nicky'ego Haydena o 0.6 sekundy. Amerykanin zajął tylko 10. pozycję.

Cal Crutchlow miał potężną wywrotkę na zakręcie La Chappelle w trakcie czwartego treningu. Sesję przerwano i przez to opóźniły się kwalifikacje. Podczas nich Brytyjczyk zdobył 4. lokatę, ulegając trzeciemu Dovizioso o zaledwie 0.006 sekundy. Czołową piątkę uzupełnił Stefan Bradl.Duet Aspar Aprilia - Aleix Espargaro i Randy de Puniet na swoich motocyklach CRT wygrał batalię o awans do Q2 z reprezentantami Pramac Ducati - Andreą Iannone oraz Michele Pirro. Jednak podczas finałowego segmentu zmagań Hiszpan i Francuz już nie pokrzyżowali planów nikomu, zajmując dwa ostatnie miejsca. Lepszy ostatecznie okazał się Espargaro.