Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Nowe Audi R8 LMS wygrało 24-godzinny wyścig na Nurburgring Nordschleife
Nowe Audi R8 LMS wygrało 24-godzinny wyścig na Nurburgring Nordschleife

Audi R8 LMS nowej generacji odniosło pierwszy poważny sukces, zwyciężając w debiucie 24-godzinny wyścig na legendarnym niemieckim torze Nurburgring Nordschleife.

Samochód, który był faworytem zawodów, został poprowadzony do wygranej przez mistrza Blancpain GT Series - Laurensa Vanthoora, Nico Mullera z serii DTM, Christophera Miesa i Edwarda Sandstroma. Dla całej czwórki to pierwszy triumf w dobowym maratonie na przeszło 25-kilometrowej trasie złożonej z Północnej Pętli oraz toru Grand Prix. Podobnie jak dla ich zespołu - WRT. Po przejechaniu 156 okrążeń, Audi R8 LMS oznaczone numerem 28 pokonało BMW Z4 GT3 nr 25 składu Maxime Martin / Lucas Luhr / Markus Palttala / Richard Westbrook o zaledwie 40.729 sekundy. Tak małej różnicy na mecie między pierwszym i drugim samochodem nie było w całej historii wyścigu. Poza tym, padł nowy rekord jeśli chodzi o zmiany na pozycji lidera. W okraszanych deszczem zawodach wydarzyło się ich aż 35.

Tegoroczna edycja "ADAC 24h Rennen Nürburgring" zostanie zapamiętana jeszcze z wyjątkowo dużej liczby incydentów. Kłopoty nie ominęły także zwycięzców. Muller w 20. godzinie zmagań wypadł z trasy w pobliżu wyjazdu z pętli Grand Prix, szczęśliwie nie pocałował barier. Dodatkowo przy wozie dwukrotnie pojawiał się ogień w pit-stopie spowodowany wyciekiem paliwa.
BMW Z4 GT3 nr 26, którym Augusto Farfus wygrał kwalifikacje do wyścigu, przez pożar podczas dotankowywania poniosło nocą około 4-minutową stratę i ukończyło zmagania poza podium.

Za to znalazło się na nim jeszcze Porsche 997 GT3 R załogi Peter Dumbreck, Alexandre Imperatori, Wolf Henzler oraz Martin Ragginger.W czołowej dziesiątce zawodów sklasyfikowano dodatkowo Mercedesa SLS AMG GT3, Bentleya Continentala GT3 i Nissana GT-3 Nismo GTR.

Audi wygrało 24-godzinny wyścig w "Zielonym Piekle" trzeci raz w ciągu czterech ostatnich lat.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w rywalizacji uczestniczyli 70-letni kierowca i oryginalny supersamochód Scuderia Cameron Glickenhaus SCG 003.