Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Petter Solberg mistrzem świata w rallycrossie
Petter Solberg mistrzem świata w rallycrossie

2014-09-28 - G. Filiks     Tagi: Solberg, Rallycross, Wyniki, Włochy, Hansen
Petter Solberg zapewnił sobie tytuł pierwszego w historii mistrza świata w rallycrossie, stając na podium dziesiątej rundy sezonu we Włoszech.

Zawody na torze Franciacorta wygrał Timmy Hansen za kierownicą Peugeota 208. To pierwsze zwycięstwo syna Kennetha Hansena, 14-krotnego mistrza Europy w rallycrossie. Hansen junior ruszając do finałowego biegu z pierwszego rzędu obok Timura Timercjanowa, wygrał start ze swoim zespołowym partnerem i dominował do samej mety.

Timercjanow na końcu pierwszego okrążenia przebił oponę, przez co przestał się liczyć.

Drugie miejsce przejął po nim Solberg, ale Norweg znów uszkodził zawieszenie swojego Citroena DS3 na hopce i został wyprzedzony przez Richarda Goranssona, czterokrotnego czempiona STCC debiutującego w kategorii Supercar. Solbergowi, który 11 lat temu został mistrzem świata w rajdach, jednak wystarczył najniższy stopień podium, aby dwie eliminacje przed końcem sezonu zagwarantować sobie miano tym razem najlepszego rallycrossowca na globie.

Jego dwaj rywale do tytułu - Toomas Heikkinen i Reinis Nitiss odpadli bowiem w półfinałach. Razem z Finem oraz Łotyszem, w tej fazie zmagań wyeliminowany został debiutujący w rallycrossie włoski rajdowiec Gigi Galli.
W dziesiątej rundzie Rallycrossowych Mistrzostw Świata wystartował jeden Polak - Bohdan Ludwiczak. Za kółkiem Forda Fiesty zajął 35. miejsce na 38 kierowców.
Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - sezon 2014 - 10. runda (Franciacorta, Włochy) - finał kategorii Supercar

+6 okr.
Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - sezon 2014 - klasyfikacja generalna Supercar po 10 z 12 rund (TOP 10)