Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Pierwsza wygrana prototypu LMP2 w 24-godzinnym wyścigu Daytona
Pierwsza wygrana prototypu LMP2 w 24-godzinnym wyścigu Daytona

Tegoroczna edycja słynnego, 24-godzinnego wyścigu Daytona w Stanach Zjednoczonych przejdzie do historii. Pierwszy raz zawody zwyciężył prototyp LMP2.

Konkretnie Ligier JS P2 z silnikiem Hondy, wystawiony przez zespół Extreme Speed Motorsports i prowadzony przez Scotta Sharpa, Eda Browna, Johannesa van Overbeeke'a oraz Pipo Deraniego. Trzech Amerykanów i Brazylijczyk po 736 okrążeniach wygrali inauguracyjną rundę sezonu IMSA SportsCar Championship z przewagą 26,166 sekundy nad Chevroletem Corvette DP załogi ekipy Wayne Taylor Racing z Rubensem Barrichello w składzie. Poza byłym wieloletnim kierowcą Formuły 1, w wyścigu wzięło udział jeszcze dużo innych gwiazd - Ryan Hunter-Reay (były mistrz IndyCar i zwycięzca Indianapolis 500 stanął na najniższym stopniu podium), Lance Stroll, Alexander Wurz (były kierowca F1 i zwycięzca 24-godzinnego wyścigu Le Mans zaliczył ostatni występ w karierze), Brendon Hartley, Andy Priaulx, Simon Pagenaud, Marcel Fassler (były mistrz świata w wyścigach długodystansowych i 3-krotny zwycięzca 24h Le Mans wygrał w GTLM), Mike Rockenfeller (były mistrz DTM i zwycięzca 24h Le Mans stanął na podium w GTLM), Earl Bamber (były mistrz Porsche Supercup i zwycięzca 24h Le Mans stanął na podium w GTLM), Bruno Spengler, Scott Dixon, Tony Kanaan, Rene Rast (były 3-krotny mistrz Porsche Supercup wygrał w GTD), Sebastien Bourdais, Marco Wittmann, Graham Rahal, czy Felix Rosenqvist.

Łącznie rywalizowało ponad 200 zawodników i 54 samochody. Na początku wyścigu liderem był już kultowy DeltaWing prowadzony przez Katherine Legge, ale w czwartej godzinie zmagań oryginalne auto zakończyło występ spektakularnym wypadkiem. Z Andy Meyrickiem za sterami wpadło na stojący na środku zakrętu i niewidoczny wóz PC. Uderzenie było tak mocne, że Oreca znalazła się na chwilę w powietrzu.

Nie powiodło się też najszybszemu w kwalifikacjach (z Michaiłem Aloszynem za kierownicą) prototypowi BR Engineering BR01 z silnikiem Nissana rosyjskiego zespołu SMP Racing. Samochód trzy razy zjeżdżał na naprawdę hamulców i zajął dopiero 38. pozycję.
Tymczasem zaliczający wyścigowy debiut nowy Ford GT poniósł ogromne straty przez problemy ze skrzynią biegów. Wystąpiły w obu egzemplarzach pojazdu. Lepszy uplasował się na 31. miejscu, z 32 okrążeniami straty do zwycięzcy klasy GTLM.Walka o triumf w GTLM miała nieprawdopodobny finał - dwie fabryczne Corvette C7.R finiszowały w odstępie - uwaga - 0,034 sekundy. Prowadzili je Oliver Gavin i Antonio Garcia  Wygrał pierwszy z wymienionych. Trzy minuty przed końcem Brytyjczyk został wyprzedzony przez Hiszpana, ale ten potem popełnił błąd, pojechał szeroko na zakręcie i stracił pierwsze miejsce.Wcześniej Gavin jeszcze wyprzedził po kontakcie prowadzącego po ostatniej turze pit-stopów Bambera w fabrycznym Porsche 911 RSR.

Wielkie emocje na końcu towarzyszyły również pojedynkowi o zwycięstwo w klasie GTD. Rast wygrał Audi R8 LMS na oparach paliwa, mijając metę 3 sekundy przed Nickym Catsburgiem w Porsche 911 GT3-R.
54. edycja ROLEX 24 AT DAYTONA - wyniki wyścigu (TOP 10)