Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Druga wygrana Dovizioso w MotoGP
MotoGP

Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Druga wygrana Dovizioso w MotoGP

Andrea Dovizioso odniósł drugie w karierze zwycięstwo w MotoGP, ponad siedem lat po pierwszym.

Włoch wygrał dramatyczne GP Malezji na mokrym torze Sepang, przedostatnią rundę sezonu 2016.

Triumf Dovizioso jest jednocześnie jego pierwszym dla Ducati. 30-latek poza tym wydłużył do dziewięciu nazwisk listę tegorocznych zwycięzców w MotoGP. "Dovi" zaczął od wywalczenia pole position w kwalifikacjach, także mokrych.

W wyścigu - ze względu na obfity deszcz opóźnionym o 20 minut i skróconym o jedno okrążenie - najpierw prowadził Jorge Lorenzo. Jednak reprezentant Yamahy szybko spadł na szóste miejsce. Wówczas zaczęła się batalia na czele stawki pomiędzy jego zespołowym partnerem Valentino Rossim, a drugim zawodnikiem Ducati - Andreą Iannone. Po półmetku Iannone został wyprzedzony przez Dovizioso, a następnie upadł. Niedługo potem Rossi pojechał szeroko na pierwszym zakręcie i oddał Dovizioso pozycję lidera.

Finiszując jako drugi Rossi bądź co bądź zapewnił sobie tytuł wicemistrza. Podium uzupełnił Lorenzo. Hiszpan został prawie 12 sekund w tyle za Dovizioso, ale skorzystał na potknięciach rywali.
Krótko przed wywrotką Iannone mieli wypadki dwaj inni zawodnicy podążający w czołówce - zwycięzca poprzedniego wyścigu Cal Crutchlow, który upadł również w kwalifikacjach, a także stary-nowy mistrz świata Marc Marquez, który podniósł motocykl i jeszcze zdobył punkty za 11. miejsce.

Czwartą pozycję zajął Hector Barbera, uzyskując tym samym życiowy wynik.

MotoGP - skrót GP Malezji

MotoGP - grid girls z GP Malezji

Pozostałe wiadomości

1. Na torze Losail w Katarze dobiegł końca sezon motocyklowej serii WSBK. Mistrzem świata został po raz drugi z rzędu Jonathan Rea na jednośladzie Kawasaki.Na 29. pozycji sklasyfikowano Pawła Szkopka, który wziął udział w 14 z 26 wyścigów.

2. Mick Schumacher przegrał pojedynek o tytuł mistrza Włoskiej Formuły 4. Syn byłego siedmiokrotnego mistrza świata F1 Michaela Schumachera uległ Marcosowi Siebertowi z Argentyny.

Wcześniej 17-latek został wicemistrzem również w Niemieckiej F4.
3. Na pętli Suzuka zwieńczono tegoroczną rywalizację w japońskiej Super Formule, w której wystartował Stoffel Vandoorne. Wciąż urzędujący mistrz GP2 i kierowca wyścigowy Formuły 1 w zespole McLaren-Honda na sezon 2017 wygrał ostatnie zawody sezonu. Było to jego drugie zwycięstwo w tym cyklu.W klasyfikacji generalnej Belg zajął 5. miejsce, ustępując trzem lokalnym kierowcom oraz Andre Lottererowi. Czempionem został Yuji Kunimoto.