Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Pierwsza wygrana Crutchlowa w MotoGP
MotoGP

Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Pierwsza wygrana Crutchlowa w MotoGP

W tym roku pojawiło się już trzech nowych zwycięzców wyścigu MotoGP. Po triumfach Jacka Millera w Holandii i Andrei Iannone w Austrii, minionego weekendu Cal Crutchlow sensacyjnie wygrał mokre GP Czech.

Było to pierwsze zwycięstwo Brytyjczyka w najwyższej kategorii Motocyklowych Mistrzostw świata od 1981 roku. Także pierwsze w ogóle zespołu LCR.
MotoGPMotoGP
W suchych kwalifikacjach na torze Automotodrom Brno najszybszy okazał się lider klasyfikacji generalnej Marc Marquez. Co ciekawe, as Hondy na swoim najlepszym okrążeniu wyprzedził Valentino Rossiego i prawie wpadł na Pola Espargaro.

Wolniejszy o 1,334 sekundy Crutchlow zajął 10. miejsce.
W wyścigu wszystko się pozmieniało. Na mokrej nawierzchni początkowo prowadziły cztery motocykle Ducati, ale potem zaczęły im się rozpadać opony Michelin.

Ogumienie było kluczem. Za niespodziewaną wygraną Crutchlowa stoi bowiem ryzykowny dobór mieszanek - był jednym z zaledwie dwóch zawodników, którym założono twarde deszczówki i na tył, i na przód (oprócz niego taki zestaw gum dostał jeszcze tylko Loris Baz - i wywalczył 4. lokatę).
Później Cal śmiał się z rywali, którzy jechali na miękkiej oponie z przodu, że są "mięczakami".

Crutchlow najpierw spadł na 15. pozycję, lecz gdy tor przeschnął, przebił się przez stawkę. Objął prowadzenie siedem okrążeń przed metą.

Wygrał z przewagą 7 sekund nad drugim zawodnikiem - Rossim. Podium uzupełnił Marquez.
Aktualny mistrz świata Jorge Lorenzo zaliczył fatalny występ, zajmując dopiero 17. miejsce - choć był liderem na pierwszym zakręcie. Reprezentantowi Yamahy jak wiadomo nie idzie w mokrych warunkach, ale tym razem pogrążyły go problemy z ogumieniem podobne do tych, jakie mieli Iannone, Andrea Dovizioso, czy Scott Redding - a także zamieszanie w pit-stopie i przesiadka na ledwie jedno okrążenie na jednoślad zaopatrzony w slicki.
Lorenzo nie zdobywając żadnych punktów stracił fotel wicelidera klasyfikacji generalnej sezonu na rzecz Rossiego. Pierwszy jest oczywiście nadal Marquez. Prowadzi z przewagą 53 oczek.

Crutchlow awansował z pozycji 15. na 10.

Skrót rundy MotoGP w Czechach

Eriksson zwycięzcą Masters F3

Z kolei Joel Eriksson zajmujący 6. miejsce w Europejskiej Formule 3, wygrał prestiżowe zawody Masters F3 na pętli Zandvoort.

W kwalifikacjach ustąpił o 0,012 sekundy Callumowi Ilottowi - dawnemu rywalowi Karola Basza w kartingu - ale wyprzedził Brytyjczyka na starcie wyścigu kwalifikacyjnego, a następnie zdominował wyścig główny.
Masters F3Masters F3
Obok 18-letniego Szweda na podium stanęli jego koledzy z ekipy Motopark, a zarazem juniorzy Red Bulla - Niko Kari i Sergio Sette Camara.

W rywalizacji nie uczestniczył zdecydowany lider Europejskiej F3 - Lance Stroll, ani jego partnerzy z zespołu Prema, który rozdawał karty podczas rozegranej zeszłego miesiąca eliminacji tej serii na holenderskim obiekcie.

Wygrane Wickensa i Wittmanna w DTM

Tymczasem niemiecka seria wyścigowa samochodów turystycznych DTM wystartowała w Rosji, na torze Moscow Raceway.

Mokra sobota przebiegała pod dyktando Mercedesa, który zajął cztery pierwsze miejsca i w kwalifikacjach, i w wyścigu.

Czasówkę zwyciężył Gary Paffett - z przewagą 0,605 sekundy nad najbliższym rywalem Robertem Wickensem. W zawodach dał się dobrowolnie wyprzedzić Kanadyjczykowi, bo ten walczy o mistrzostwo.
DTMDTM
Wickens dzięki sprezentowanej mu wygranej przejął fotel lidera punktacji od dopiero 19. na mecie Marco Wittmanna, ale nie nacieszył się tym długo.

Podczas suchej niedzieli Wittmann odzyskał pierwsze miejsce, okazując się najlepszy razem z partnerami z BMW. Czempion sprzed dwóch lat wygrał i kwalifikacje, i wyścig.
DTMDTM
W dramatycznych zawodach podium uzupełnili Tom Blomqvist oraz Bruno Spengler.

Wickens finiszował jako piąty, uszkodzonym autem. Denerwował się na kolizję z kontrowersyjnie broniącym swojej pozycji Martinem Tomczykiem. Wóz zaczął niedomagać mu już wcześniej, ale kontakt z kolegą Wittmanna popsuł go jeszcze bardziej.

Wittmann teraz przewodzi generalce z przewagą 12 punktów nad Wickensem. Trzeci jest najlepszy z reprezentantów Audi - Jamie Green. Paffett zajmuje 10. miejsce.

Debiutant Felix Rosenqvist (występujący Mercedesem za Estebana Ocona) zdobył na Moscow Raceway jeden punkt.

Skrót sobotniego wyścigu DTM na Moscow Raceway

Skrót niedzielnego wyścigu DTM na Moscow Raceway

Pozostałe wiadomości

Cykl IndyCar miał wystartować na trójkątnym torze Pocono Raceway, ale ze względu na obfity deszcz zawody przeniesiono na poniedziałek.

W kwalifikacjach najszybszy był Michaił Aloszyn. To pierwsze pole position Rosjanina w amerykańskiej serii. Ustawienie na starcie w przypadku tego wyścigu nie ma dużego znaczenia, ale dodajmy, że lider punktacji Simon Pagenaud zajął w czasówce tylko 14. pozycję.