Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Rast nowym mistrzem DTM
DTM
Minionego weekendu poza Rajdowymi Samochodowymi Mistrzostwami Polski i mistrzostwami Europy w jeździe na żużlu startowała również między innymi popularna seria wyścigowa samochodów turystycznych DTM. Jej nowym mistrzem został trochę niespodziewanie Rene Rast.Niemiec - znany polskim kibicom z rywalizacji w Porsche Supercup - wygrał rodzimy cykl Deutsche Tourenwagen Masters za pierwszym podejściem. To pierwsze takie zdarzenie od 24 lat. Podczas finałowej rundy sezonu, rozegranej na torze Hockenheimring, 30-latek zgarnął tytuł sprzed nosa koledze z Audi, Mattiasowi Ekstromowi. Szwed w pierwszym wyścigu nie zapunktował, a w drugim był tylko ósmy.

Matematyczne szanse na mistrzostwo miało jeszcze czterech innych kierowców. Dwóch kolejnych reprezentantów Audi - Jamie Green i Mike Rockenfeller, zeszłoroczny czempion i gwiazdor BMW - Marco Wittmann, a także lider Mercedesa - Lucas Auer.

Pierwsze zawody padły łupem Greena. Brytyjczyk po ostrej walce wyprzedził najszybszego w kwalifikacjach Timo Glocka. W ten sposób przejął od szóstego na mecie Rasta rolę najgroźniejszego konkurenta Ekstroma.

skrót pierwszego wyścigu

Jednak przed niedzielnym wyścigiem dostał karę cofnięcia na starcie o 10 pozycji. W efekcie musiał przebijać się z 15. pola.

Ukarano również Ekstroma, który po zajęciu 10. miejsca w czasówce wylądował na 14. polu.
DTMDTM
Rast wykorzystał całą sytuację. Najpierw wywalczył drugie pole startowe, a potem mimo nieudanego pierwszego okrążenia był drugi także na finiszu. Przy ósmym miejscu Ekstroma prześcignął go w tabeli łącznej sezonu o 3 punkty.

skrót drugiego wyścigu

Green ukończył ostatnie zawody na piątej pozycji i przegrał w generalce o 6 oczek.
Dodajmy, że finałowy wyścig zwyciężył Wittmann.

Dovizioso wyprzedza Marqueza na ostatnim okrążeniu w MotoGP

Andrea Dovizioso pokazał, że zamierza walczyć do samego końca z Markiem Marquezem o tegoroczne mistrzostwo świata MotoGP.

Zawodnik Ducati wygrał mokre GP Japonii na torze Twin Ring Motegi wyprzedzając asa Hondy na finałowym okrążeniu. Obrońca tytułu chwilę wcześniej popełnił błąd.

skrót Grand Prix

Podobnie jak w GP Austrii, Marquez jeszcze próbował skontratakować Dovizioso na ostatnim zakręcie, ale znów nie dał rady.Dzięki piątemu triumfowi w sezonie Dovizioso zmniejszył swoją stratę do Marqueza w klasyfikacji generalnej z 16 do 11 punktów.

Początkowo na czele zawodów jechał Danilo Petrucci, ale reprezentant satelickiego zespołu Pramac ostatecznie stanął na najniższym stopniu podium.

Z pole position już drugi raz w sezonie wystartował niespodziewanie Johann Zarco, lecz zawodnik ekipy Tech 3 na mecie był tylko ósmy. Po drodze miał starcie z Jorge Lorenzo, który prowadził na pierwszym okrążeniu, ale musiał zadowolić się szóstym miejscem na mecie.
MotoGPMotoGP

grid girls z GP Japonii

Norris mistrzem Europejskiej Formuły 3

Na Hockenheimringu obok serii DTM sezon kończyła też m. in. Europejska Formuła 3.

Mistrzem w tym cyklu został Lando Norris. Junior McLarena zgromadził 441 punktów, o 53 więcej niż drugi w tabeli Joel Eriksson.Na 12. pozycji sklasyfikowano syna Michaela Schumachera - Micka.

Toyota zwycięża skrócony wyścig WEC na Fuji

W Japonii poza MotoGP wystartowały również Długodystansowe Mistrzostwa Świata (WEC). Na torze Fuji.

Wyścig nie trwał 6 godzin, a mniej więcej 4. Jak w MotoGP padał deszcz, ale powodem skrócenia zawodów było co innego - mgła. Czerwona flaga pojawiła się dwukrotnie. Za drugim razem rywalizacji już nie wznowiono, chociaż planowano to zrobić.

skrót wyścigu

O ile w najwyższej kategorii LMP1 zwykle wygrywa Porsche, o tyle w trudnych warunkach górą okazała się Toyota, która przed własną publicznością zdobyła dublet.

Triumfowali Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima i Anthony Davidson. Ostatni z wymienionych zdobył punkty, choć ani razu nie wsiadł za kierownicę.Zwycięstwo Szwajcara, Japończyka oraz Brytyjczyka sprawiło, że Timo Bernhard, Earl Bamber i Brendon Hartley jeszcze nie mogą świętować tytułu.

W LMP2 wygrali Bruno Senna, Nicolas Prost i Julien Canal z zespołu Rebellion.

W GTE Pro najlepsi byli James Calado i Alessandro Pier Guidi z Ferrari 488 GTE.

Samochód włoskiej marki zwyciężył też w klasie GTE Am. Na najwyższym stopniu podiu stanęli w niej Miguel Molina, Francesco Castellacci i Thomas Flohr.
WECWEC
Jeden wyścig WTCC, nowy lider generalki

Pogoda popsuła szyki także Mistrzostwom Świata Samochodów Turystycznych (WTCC), które wróciły do akcji po trzymiesięcznej przerwie, startując na torze Ningbo w Chinach.

Udało się rozegrać tylko wyścig otwarcia. Na mokrej nawierzchni zwyciężył Esteban Guerrieri w Chevrolecie RML Cruze zespołu Campos. Argentyńczyk przebił się o trzy pozycje.

skrót wyścigu otwarcia

Przez obfite opady deszczu wyścig główny dobiegł końca po czterech okrążeniach spędzonych za samochodem bezpieczeństwa. Triumfatorem ogłoszono najszybszego w kwalifikacjach Nestrola Girolamiego. Kierowcom przyznano tylko połowę punktów, ale wystarczyło to innemu zawodnikowi Volvo Thedowi Bjorkowi do przejęcia prowadzenia w tabeli łącznej sezonu od Tiago Monteiro.Kierowca Hondy, który nie wystąpił w Państwie Środka po ciężkim wypadku na testach, obecnie traci pół oczka do Szweda - i ma zaledwie 1,5 punktu przewagi nad zespołowym kolegą Norbertem Micheliszem.