Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Wygrana Pedrosy i podium Lorenzo w MotoGP
MotoGP
Dani Pedrosa odniósł minionego weekendu pierwsze zwycięstwo w tegorocznym sezonie MotoGP. Zawodnik Hondy wygrał domowe GP Hiszpanii na torze Jerez.

Skrót Grand Prix

31-latek najpierw był najszybszy w trzech z czterech sesji treningowych. Następnie pokonał w kwalifikacjach o 0,049 sekundy broniącego mistrzowskiego tytułu zespołowego partnera Marca Marqueza i zdobył pierwsze pole position od półtora roku.
MotoGPMotoGP
W wyścigu prowadził od startu do mety. Marquez zajął drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium stanął nieoczekiwanie Jorge Lorenzo. To pierwszy taki sukces "Por Fuery", odkąd startuje motocyklem Ducati.

Lorenzo przebił się na trzecią pozycję z ósmej. Wyprzedził m. in. obu zawodników Yamahy - Mavericka Vinalesa i Valentino Rossiego. Jego ostatnią "ofiarą" był szybki debiutant Johann Zarco, który również zaimponował. O ile pomimo kolejnego znakomitego początku zawodów nie zdobył podium, o tyle czwarta lokata to najlepszy rezultat reprezentanta satelickiej ekipy Tech 3 w jego dotychczasowej karierze.
Vinales spadł z 4. na 6. miejsce, a Rossi z 7. na 10. Obaj skarżyli się na kłopoty z przyczepnością przedniej opony i cieszyli, że w ogóle osiągnęli metę.

Nie udało się to sześciu innym zawodnikom, w tym Calowi Crutchlowowi, który ruszał obok Pedrosy i Marqueza z pierwszego rzędu. W momencie upadku Brytyjczyk plasował się na czwartej pozycji.
Wcześniej zderzyli się Alvaro Bautista oraz Jack Miller - i omal nie pobili na poboczu.

W klasyfikacji generalnej sezonu na czele nadal Rossi, lecz ma już tylko 2 punkty przewagi nad Vinalesem i 4 nad Marquezem. Pedrosa jest czwarty, ale też traci niewiele do lidera - 10 oczek.

Grid Girls z GP Hiszpanii

Dublet Toyoty w WEC

Tymczasem Długodystansowe Mistrzostwa Świata (WEC) ścigały się na torze Spa-Francorchamps. Drugą rundę sezonu jak pierwszą wygrała Toyota.

Skrót wyścigu

Japoński koncern tym razem zdobył dublet. Zwyciężyli ponownie Sebastien Buemi, Anthony Davidson i Kazuki Nakajima. Drugie miejsce zajęli Kamui Kobayashi i Mike Conway (startujący bez odpoczywającego Jose Marii Lopeza).
Długodystansowe Mistrzostwa ŚwiataDługodystansowe Mistrzostwa Świata
Przez większość 6-godzinnych zawodów prowadził duet Kobayashi/Conway, ale miał pecha z dwoma okresami neutralizacji (FCY).

Pod koniec wyścigu Toyota nr 7 jeszcze goniła Toyotę nr 8. Przed finałowym okrążeniem Kobayashi zbliżył się do Buemiego na 2 sekundy, lecz przeszkodziły mu w walce dublowane samochody. Ostatecznie przegrał o 1,992 sekundy.
Podium uzupełniła załoga Porsche oznaczonego numerem 2 - Timo Bernhard, Brendon Hartley i Earl Bamber.

Choć na początku pojazd złapał kapcia, w przedostatniej godzinie zawodów Hartley odebrał Conway'owi drugie miejsce. Jednak potem zderzył się z prototypem LMP2 prowadzonym przez Romaina Dumasa, musiał zmieniać nos w pit-stopie i spadł za rywala.
Drugie Porsche, którym występowali Andre Lotterer, Neel Jani oraz Nick Yandy, wygrało kwalifikacje, ale w wyścigu brakowało mu szybkości. Niemiec, Szwajcar i Brytyjczyk zostali sklasyfikowani na 4. lokacie.

Startowała jeszcze trzecia Toyota, lecz z małym dociskiem aerodynamicznym. Stephane Sarrazin, Nicolas Lapierre i debiutant Yuji Kunimoto nie mogli włączyć się nią do rywalizacji o laury.

Prototyp LMP1 prywatnego zespoły ByKolles, którym miał jeździć Robert Kubica, osiągnął metę, aczkolwiek z 12 okrążeniami straty.

W LMP2 triumfowali Alex Lynn, Pierre Thiriet i Roman Rusinow z zespołu G-Drive.
Kategorię GTE Pro zdominowało Ferrari 488 GTE, zajmując dwa pierwsze miejsca. Zwyciężyli Sam Bird i Davide Rigon.

W GTE Am nie miał sobie równych Aston Martin Vantage GTE, dosiadany przez Pedro Lamy'ego, Mathiasa Laudę i Paula Dalla Lanę.
Prowadzenie Auera w DTM

Z kolei na Hockenheim m. in. rozpoczął się nowy sezon niemieckiej serii wyścigowej samochodów turystycznych DTM.

Po inauguracyjnej rundzie liderem jest Lucas Auer. Kierowca Mercedesa startując z pole position wygrał sobotni wyścig. Pod koniec musiał bronić się przed Timo Glockiem. Na przedostatnim okrążeniu miał drobny kontakt z żółtym BMW, ale utrzymał prowadzenie.

Skrót sobotniego wyścigu

Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant Audi - mistrz z 2013 roku Mike Rockenfeller. Mimo, że startował dopiero z 16. pola.
DTMDTM
Dużo pozycji zyskał także Rene Rast. Niemiec występujący pierwszy raz jako pełnoetatowy kierowca Audi, przebił się z lokaty 14. na 6.

Niedziela zaczęła się od zwycięstwa Glocka w czasówce na przesychającej nawierzchni. W rozegranym przy zmiennych warunkach pogodowych wyścigu triumfował jednak Jamie Green. Reprezentant Audi przejął prowadzenie w trakcie restartu (wcześniej zarządzono neutralizację ze względu na znalezienie się w żwirze Roberta Wickensa).

Skrót niedzielnego wyścigu

Green przy restarcie za wcześnie wyprzedził Glocka i dostał za to 5-sekundową karę, lecz wystarczająco odskoczył innym, by mimo niej utrzymać pozycję lidera w trakcie pit-stopów.
DTMDTM
Brytyjczykowi towarzyszyli na podium Gary Paffett (Mercedes) oraz broniący tytułu Marco Wittmann (BMW), który awansował na trzecie miejsce z przedostatniego.

Czwarty był Auer.

Glock zaś spadł aż na 8. pozycję. Tym razem nie powiodło się też m. in. Rastowi. Startował z drugiego pola, ale szybko stracił wiele lokat. Niedługo później odpadł w wyniku kolizji z Augusto Farfusem.
DTMDTM
W tabeli łącznej Auer wyprzedza o 14 punktów Greena, który w pierwszym wyścigu był ostatni.

Edoardo Mortara rozpoczynający starty jako kierowca Mercedesa plasuje się na 7. miejscu, bezpośrednio za Wittmannem.

Debiutujący w DTM były mistrz świata w wyścigach długodystansowych, zwycięzca 24-godzinnych zawodów Le Mans i kierowca elektrycznej Formuły E Loic Duval (Audi) nie zapunktował na Hockenheim.

Trwa zwycięska passa Ekstroma w WRX

Mattias Ekstrom jest tylko 10. w DTM po wyścigach na Hockenheim, za to odniósł na tym obiekcie kolejną wygraną w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata.
Rallycrossowe Mistrzostwa ŚwiataRallycrossowe Mistrzostwa Świata
Tym samym po trzech rundach czempion dalej jest niepokonany w sezonie 2017.

W Niemczech kierowca Audi S1 zdominował finałowy wyścig, prowadząc w nim od startu do mety.

Skrót finałowego wyścigu

Na podium znaleźli się sami Szwedzi. Drugi był wicelider generalki Johan Kristoffersson (Volkswagen Polo GTI), trzeci Timmy Hansen (Peugeot 208).
Czwartą pozycję w finale zajął Petter Solberg, piątą Sebastien Loeb (który był najlepszy w kwalifikacjach), a ostatnią Toomas Heikkinen.

Ekstrom ma teraz 16 punktów przewagi nad Kristofferssonem w tabeli ogólnej sezonu.

O występie naszego Martina Kaczmarskiego napiszemy w newsie poświęconym wyłącznie startom Polaków.

Następna wygrana Kuchara w Mistrzostwach Polski Rallycross

Minionego weekendu można było emocjonować się też rallycrossem na rodzimym podwórku. Na torze MotoPark Toruń - również w zmiennej aurze - rozegrano drugą rundę Mistrzostw Polski tej dyscypliny motorsportu.
Pełna relacja z całych zawodów

W Polsce jak i na świecie póki co rządzi jeden kierowca. U nas jest nim Tomasz Kuchar.
Mistrzostwa Polski RallycrossMistrzostwa Polski Rallycross
Kierowca Citroena C4 był bezkonkurencyjny w finale (podobnie jak w półfinale). Niemniej mogłoby być inaczej, gdyby nie kolejny pech jego głównego konkurenta Marcina Gagackiego. Reprezentant Oponeo Motorsport znowu miał problem ze swoim Mitsubishi Lancerem. Dyktował warunki w kwalifikacjach, lecz odpadł w półfinale po awarii wałka.
Kuchar przyznał, że był wolniejszy od rywala.

Obok Tomka kibice oglądali na podium Mikołaja Otto i Mateusza Ludwiczaka.