Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Lebiediew nowym mistrzem Europy
Andrzej Lebiediew

Żużel: Lebiediew nowym mistrzem Europy

2017-10-14 - G. Filiks     Tagi: Żużel, SEC, Mistrzostwa Europy
Andrzej Lebiediew został nowym mistrzem Europy w jeździe na żużlu.

Łotysz zapewnił sobie tytuł podczas niejednokrotnie przekładanego - i wreszcie rozegranego dzisiaj - ostatniego turnieju sezonu w Lublinie. Choć ustąpił w nim Krzysztofowi Kasprzakowi, który triumfował po fantastycznym starcie.

Lebiediew wywalczył najważniejsze trofeum już przed finałem zawodów, zwycięstwem w ostatnim biegu fazy zasadniczej. Wygranie cyklu SEC przez 22-latka to największy sukces jego kraju w historii "czarnego sportu".

W finale dzisiejszego turnieju obok Kasparzaka wystąpił jeszcze jeden Polak Przemysław Pawlicki, ale był ostatni. Starszy z braci Pawlickich opuszcza mistrzostwa Europy, lecz w przyszłym roku spróbuje sił w mistrzostwach świata.

Czempionat Starego Kontynentu składał się z czterech zawodów. Poprzednie rozegrano w Toruniu, gdzie wygrał Jarosław Hampel, w niemieckim Gustrow, gdzie zwyciężył Artiom Łaguta, oraz w szwedzkim Hallstavik, gdzie na najwyższym stopniu podium stanął Vaclav Milik.

Lebiediew zgromadził łącznie 52 punkty, o 7 więcej niż drugi Łaguta. Brąz zdobył Milik.
Na czwartym miejscu sezon kończy Kasprzak, który wspólnie z piątym Andreasem Jonssonem podobnie jak pierwsza trójka automatycznie utrzymał się w mistrzostwach na 2018 rok.

Mistrzostwa Europy w jeździe na żużlu - klasyfikacja końcowa sezonu 2017 po czterech turniejach (TOP 10):