Motorsport  »  Aktualności  »  Weekend w motorsporcie: Dixon po raz piąty mistrzem IndyCar
IndyCar

Weekend w motorsporcie: Dixon po raz piąty mistrzem IndyCar

Minionego weekendu startowała Formuła 1 i WRC. Co działo się jeszcze w sportach motorowych? Poznaliśmy mistrza amerykańskiej serii wyścigowej IndyCar.

Został nim Scott Dixon - już po raz piąty. Więcej tytułów - siedem - uzbierał w całej historii jedynie A.J.Foyt. Nowozelandczyk zgromadził tego roku 678 punktów i pokonał o 57 drugiego Alexandra Rossiego.

O losach mistrzostwa zadecydował podwójnie punktowany, ostatni wyścig sezonu, rozegrany na torze Sonoma Raceway. Dixon zajął w nim drugie miejsce, a Rossi tylko siódme (po uderzeniu w zespołowego partnera Marco Andrettiego na pierwszym zakręcie i uszkodzeniu bolidu).

IndyCar - skrót wyścigu na Sonoma Raceway

Zawody zdominował Ryan-Hunter-Reay, czempion z 2012 roku.

Kristoffersson blisko drugiego mistrzostwa świata w rallycrossie

Na Łotwie zorganizowano dziewiątą tegoroczną rundę Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Zwyciężył... a któż by inny? Oczywiście Johan Kristoffersson (Volkswagen Polo R).

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - skrót finałowego wyścigu na Łotwie

Po wygraniu startu z ruszającym obok Sebastienem Loebem (Peugeot 208), Szwed prowadził w finale przez cały dystans. Kristoffersson odniósł ósmy triumf w sezonie i jest już o krok od zapewnienia sobie drugiego z rzędu tytułu.

Dodajmy, że drugie miejsce na Łotwie zajął Mattias Ekstrom (Audi S1), trzecie Loeb, a tuż za podium uplasował się Niclas Gronholm (Hyundai i20), syn byłego dwukrotnego mistrza świata WRC, Marcusa Gronholma.
Kuchar po raz trzeci mistrzem Polski

Zawody rallycrossowe zorganizowano również nad Wisłą. Na torze Autodrom Słomczyn odbyła się przedostatnia runda Mistrzostw Polski. Podczas niej Tomasz Kuchar wywalczył trzeci z rzędu tytuł.

Kierowca Peugeota 208 RX zapewnił sobie mistrzostwo już przed finałem.W ostatnim wyścigu "QHR" złapał kapcia i przegrał z głównym rywalem Marcinem Gagackim, dysponującym nowym samochodem: Fordem Fiestą RX.

Madsen mistrzem Europy w jeździe na żużlu, srebro Hampela

W Polsce rozegrano także ostatni turniej indywidualnych mistrzostw Europy w jeździe na żużlu. Zawody przeprowadzono na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Wygrał Leon Madsen - i sięgnął po tytuł. Duńczyk triumfował w pełni zasłużenie: był najlepszy w każdym swoim biegu.Drugie miejsce w turnieju zajął Antonio Lindbaeck, a trzecie startujący z "dziką kartą" rewelacyjny Polak Kacper Woryna.

Ostatni w finale był Jarosław Hampel, który zdobył wicemistrzostwo. 36-latek miał spróbować powstrzymać Madsena, ale nie zachwycał i zamiast bić się o złoty medal, musiał walczyć o srebrny z Robertem Lambertem. Ostatecznie pokonał Brytyjczyka różnicą 4 punktów.

Do Madsena zabrakło mu 11 oczek.

Cash Broker Stal Gorzów minimalnie lepsza od Fogo Unii Leszno w pierwszym finale żużlowej PGE Ekstraligi

Miłośnicy żużla mogli emocjonować się też zaciętym pierwszym meczem finałowym w PGE Ekstralidze. O mistrzostwo Polski walczą Cash Broker Stal Gorzów i Fogo Unia Leszno. Wczoraj ostatecznie wygrali "Stalowcy", pokonując "Byki" na własnym stadionie. Ale tylko 46:44.

Najwięcej punktów w obu drużynach zdobyli Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów) oraz Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno). Jeden i drugi zgromadził 13 oczek.

Rewanż w następną niedzielę w Lesznie.

Ratajczyk mistrzem Polski w wyścigach górskich

W Korczynie odbyły się finałowe zawody Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP).

Mistrzem został Michał Ratajczyk. Kierowca Mitsubishi Lancera Evo IX przypieczętował tytuł wygrywając w sobotę i niedzielę. Dodatkowo pobił czteroletni rekord trasy wyścigu górskiego Prządki.