Motorsport  »  Aktualności  »  Weekend w motorsporcie: Wygrana Sato w IndyCar
IndyCar

Weekend w motorsporcie: Wygrana Sato w IndyCar

Minionego weekendu relacjonowaliśmy dla Was zawody Formuły 1 i polską rundę samochodowego Pucharu Świata w rajdach terenowych. Co działo się jeszcze w sportach motorowych? Za Oceanem rozegrano przedostatni w tym roku wyścig IndyCar.

Szaloną rywalizację na torze w Portland, która zaczęła się od wielkiego wypadku (jeden z bolidów wylądował do góry kołami), wygrał Takuma Sato. Dla Japończyka to trzecie zwycięstwo w amerykańskiej serii.

IndyCar - skrót wyścigu w Portland
Lider klasyfikacji generalnej sezonu Scott Dixon był piąty - i przybliżył się do piątego w karierze tytułu. Przed finałowymi, podwójnie punktowanymi zawodami na torze Sonoma, wyprzedza o 29 punktów drugiego Alexandra Rossiego.

Zwycięstwa lidera i "outsidera" w Formule 2

Razem z Formułą 1 na torze Monza we Włoszech startowała Formuła 2.

Podczas dziesiątej rundy sezonu junior Mercedesa George Russell zrobił kolejny krok w stronę mistrzostwa. Lider generalki najpierw był najszybszy w kwalifikacjach.

W wyścigu głównym spadł jednak na czwarte miejsce. Z drugiej strony, pokonał w świetnym pojedynku konkurenta do tytułu Lando Norrisa.

Sobotnią rywalizację zwyciężył sensacyjnie "outsider" Tadasuke Makino. Japończyk startował z czternastego pola, a potrzebował tylko pięciu okrążeń, aby wyjść na prowadzenie. Kluczem do triumfu był dobór opon. Ruszył na pośrednim ogumieniu. Zdecydowana większość rozpoczęła zawody na supermiękkim i szybko zjeżdżała na pit-stop je zmieniać.
W niedzielnym sprincie na czoło stawki wrócił Russell. Brytyjczyk wygrał  korzystając na niewymuszonym błędzie Artioma Markiełowa.

Na dwie eliminacje przed końcem sezonu Russell zwiększył do 22 punktów przewagę nad Norrisem, który minionego weekendu w ogóle nie stanął na podium, plasując się na pozycjach 6-5.

Kristoffersson króluje w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata

Johan Kristoffersson nie ma sobie równych w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata. Obrońca tytułu wygrał swoim Volkswagenem Polo R po raz siódmy w sezonie na osiem dotychczas rozegranych zawodów.Tym razem Szwed zwyciężył we Francji.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - skrót finałowego wyścigu we Francji

Na niższych stopniach podium stanęli Norwegowie. Drugie miejsce zajął Andreas Bakkerud (Audi S1), trzecie zespołowy kolega Kristofferssona i mistrz z lat 2014-2015, Petter Solberg.

Finałowy wyścig nie poszedł po myśli słynnego reprezentanta gospodarzy - Sebastiena Loeba. Zawodnik Peugeota finiszował niewiele ponad półtorej sekundy za Kristofferssonem, ale był ostatni.

Kuchar wciąż najlepszy na polskim podwórku

Na świecie dzieli i rządzi Kristoffersson, w Polsce najlepszym rallycrossowcem jest Tomasz Kuchar.

Aktualny mistrz kraju odniósł kolejne zwycięstwo w sezonie, wygrywając na torze Motopark Toruń.Kierowca Peugeota 28 RX zaczął pechowo. Awaria układu kierowniczego spowodowała, że nie wziął udziału w żadnym z treningów, a co gorsza, spóźnił się o 30 sekund do parku przedstartowego przed pierwszą kwalifikacją i nie został do niej dopuszczony.

Potem jednak zdominował finał.

Wróbel blisko mistrzostwa w Kia Platinum Cup

Konrad Wróbel jest o krok od mistrzostwa w Kia Platinum Cup, czyli polskim pucharze Kii Picanto.Cykl rozegrał przedostatnią rundę sezonu. Zawodnicy ścigali się na torze Autodrom Most w Czechach.

W mokrych kwalifikacjach najszybszy był wicelider tabeli łącznej Filip Tokar. Pokonał Wróbla o zaledwie 0,036 sekundy.

Pierwszy wyścig odbył się w jeszcze trudniejszych warunkach. Początkowo kierowców prowadził samochód bezpieczeństwa. Wygrał Niemiec Lukas Keil, wyprzedzając Tokara mniej więcej w połowie dystansu.Wróbel zajął trzecie miejsce, ale w drugich zawodach, przeprowadzonych już na suchej nawierzchni, to on triumfował.

Lider generalki powiększył swoją przewagę do 93 punktów.

Nowy mistrz Europy w wyścigach górskich

Wczoraj też poznaliśmy nowego mistrza Europy w wyścigach górskich. Po dziewięciu wygranych sezonach Simone Faggiolego, tron w kategorii II (Competition) przejął Christian Merli (Osella FA30).

W kategorii I (Production) najlepszy jest pierwszy raz Lukas Vojacek (Subaru Impreza WRX).