Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Ticktum wygrywa GP Makau w dramatycznych okolicznościach
GP Makau

Minionego weekendu oprócz relacjonowanej przez nas finałowej rundy WRC odbył się również między innymi prestiżowy wyścig Formuły 3 na ulicach Makau. Zwyciężył w niesamowitych okolicznościach junior Red Bulla - Dan Ticktum. O wszystkim zadecydowały końcowe metry, które zdaniem wielu były najbardziej szalonym finałem słynnych zawodów w całej ich historii.

Przed ostatnim zakrętem (!) długo prowadzący Sergio Sette Camara został wyprzedzony przez Ferdynanda Habsburga. Parę sekund później... obydwaj wpadli na bandę. Zobaczcie:

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Ticktum przemknął obok nich i mógł świętować sensacyjny triumf. A jeszcze niewiele wcześniej jechał tylko na piątej pozycji. Zanim wykorzystał dramat liderów, 18-letni Brytyjczyk wyprzedził naraz dwóch innych kierowców - mistrza Europejskiej Formuły 3 Lando Norrisa oraz Maximiliana Gunthera.

Kolejna wygrana Mortary i karambol w GT

Poza bolidami Formuły 3 na ulicach Makau wystartowało tradycyjnie wiele innych pojazdów.

W wyścigu GT wygrał znów Edoardo Mortara (Mercedes-AMG GT3). Szwajcar zwyciężył w Makau już po raz szósty. Na podium towarzyszyli mu Robin Frijns i Maro Engel. Triumfator dyktował warunki przez cały dystans mimo uderzenia w barierę na starcie.

Dzień wcześniej doszło do ogromnego karambolu na pierwszym okrążeniu wyścigu kwalifikacyjnego. Uczestniczyło w nim 16 aut. Wszystko zaczęło się od wypadku Daniela Juncadelli.

Śmiertelny wypadek motocyklisty

Niestety, jeden z wypadków w Makau skończył się tragicznie. W sobotę zginął Daniel Hegarty, uczestniczący w motocyklowym GP.
Po upadku na zakręcie Fisherman's Bend, Brytyjczyk zmarł w drodze do szpitala. Miał 31 lat.

Hegarty startował w Makau drugi raz. Ścigał się też w Isle of Man TT.

Nowy mistrz NASCAR

Za Oceanem poznanego tegorocznego mistrza NASCAR w najważniejszej lidze Cup Series. Został nim Martin Truex Jr.

Kierowca Toyoty Camry zdobył tytuł zwyciężając finałowy wyścig rozegrany na owalu Homestead-Miami Speedway. Był to jego ósmy triumf w sezonie (na 36 zawodów).37-latek pokonał w pojedynku o najważniejsze trofeum Kyle'a Buscha, Kevina Harvicka i Brada Keselowskiego.

Truex Jr wywalczył mistrzostwo w Cup Series pierwszy raz, po dwunastu latach startów. Wcześniej dwukrotnie wygrał ligę Xfinity Series (wówczas Nationwide Series).

Wyścig WTCC w Makau znowu dla Huffa

W Makau odbyły się także zawody Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych. Na kultowym torze tradycyjnie brylował Robert Huff.

Mistrz z 2012 roku dosiadający Citroena C-Elysee wystawianego przez prywatny zespół wygrał kwalifikacje i wyścig główny.Mokre warunki pogodowe skłoniły do rozpoczęcia zawodów za samochodem bezpieczeństwa. Gdy safety car zjechał, Huffa próbował atakować Norbert Michelisz, ale potem Brytyjczyk odskoczył kierowcy Hondy.

skrót wyścigu głównego

To już 9 triumf Huffa w Makau. Żaden inny zawodnik nie może pochwalić się tyloma zwycięstwami na tym torze.

W wyścigu otwarcia, z odwróconą kolejnością na starcie, wygrał inny kierowca jeżdżący Citroenem - Mehdi Bennani. Marokańczyk także ruszał z pole position. Zawody skrócił wypadek Michelisza na przedostatnim okrążeniu. Węgier uderzył w barierę i zablokował tor. Za wyniki wyścigu posłużyła kolejność sprzed dwóch okrążeń.

skrót wyścigu otwarcia

W ten sposób Michelisz mimo kraksy zajął piąte miejsce, co w połączeniu z drugą lokatą w wyścigu głównym pozwoliło mu jeszcze bardziej zbliżyć się w klasyfikacji generalnej sezonu do prowadzącego Theda Bjorka. Reprezentant Volvo, któremu w Makau identycznie jak podczas poprzedniej rundy w Japonii przypadły pozycje czwarta i piąta, ma już tylko 6,5 punktu przewagi nad rywalem.Losy emocjonującej walki o tytuł rozstrzygną wyścigi w Katarze, zaplanowane na 1 grudnia.

Kolejna wygrana Toyoty na koniec sezonu WEC

Sebastien Buemi, Kazuki Nakajima oraz Anthony Davidson zwyciężyli Toyotą LMP1 finałowy wyścig sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC), rozegrany na torze Sakhir w Bahrajnie.

skrót wyścigu

To trzecia z rzędu wygrana tej załogi i piąta w ogóle w tym roku.Triumfatorzy zawodów wykorzystali kłopoty wszystkich pozostałych załóg z kategorii LMP1. Kierowcy drugiej Toyoty i Porsche oznaczonego numerem jeden ponieśli straty przez kolizje z samochodami GT. Tymczasem Porsche załogi Timo Bernhard / Brendon Hartley / Earl Bamber, która już wcześniej zapewniła sobie mistrzostwo, od razu na początku wyścigu wykonało awaryjny pit-stop, ponieważ pod autem zaklinował się pachołek.

Bądź co bądź dla zwycięzców też nie były to całkowicie bezproblemowe zawody. Podczas jednego z pit-stopów śpieszący się do samochodu Davidson złamał palec u nogi. Przez przypadek kopnął w drzwi.

W kategorii LMP2 świętowali Bruno Senna oraz Julien Canal. Kierowcy zespołu Rebellion Racing jednocześnie wygrali wyścig i zdobyli mistrzowski tytuł - dla siebie oraz dla swojego teamu.W GTE Pro o losach zwycięstwa zdecydowały polecenia zespołu. Wygrali Sam Bird oraz Davide Rigon za sterami Ferrari 488 GTE. W końcówce Bird został przepuszczony przez kolegę z teamu i rodaka Jamesa Calado - który choć oddał pierwsze miejsce, wspólnie ze swoim zmiennikiem Alessandro Pier Guidim zdobył mistrzostwo w klasyfikacji generalnej kierowców jeżdżących samochodami GT.
WECWEC
W GTE Am najlepsi w wyścigu i w całym sezonie okazali się Pedro Lamy, Mathias Lauda oraz Paul Dalla Lana z Aston Martina Vantage GTE.

Alonso na testach WEC

Dzień po ostatnim wyścigu sezonu cykl WEC tradycyjnie zorganizował testy dla debiutantów. Gwiazdą zajęć był Fernando Alonso. Były dwukrotny mistrz świata Formuły 1, przymierzający się do próby wygrania 24-godzinnych zawodów Le Mans, jeździł Toyotą LMP1.

Fittipaldi mistrzem Formuły V8 3.5

Pietro Fittipaldi został mistrzem zamykanej Formuły V8 3.5 (dawnej Formuły Renault 3.5).W nagrodę 21-letni wnuk dwukrotnego mistrza świata F1 z lat 70. Emersona Fittipaldiego też uczestniczył w testach WEC. Brazylijczyk poprowadził Porsche LMP1.

Vernay mistrzem TCR

Jean-Karl Vernay zdobył w Dubaju mistrzostwo serii wyścigowej samochodów turystycznych TCR International. Francuz startował Volkswagenem Golfem GTI.