Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Vinales wygrywa otwarcie nowego sezonu MotoGP
MotoGP

Maverick Vinales minionego weekendu zwyciężył zakłóconą deszczem inaugurację sezonu 2017 motocyklowej serii MotoGP w Katarze.

Skrót GP Kataru 2017

Przez opady na torze Losail między innymi odwołano kwalifikacje i opóźniono o 45 minut wyścig. Obawiano się pozwolić zawodnikom na rywalizację na mokrej nawierzchni podczas Grand Prix rozgrywanego przy sztucznym oświetleniu. Zawody zostały też skrócone, z 22 do 20 okrążeń.

Kolejność startową ustalono na podstawie wyników trzech treningów przeprowadzonych w czwartek i piątek.

Vinales otrzymał pole position, ale szybko spadł na 5. miejsce. Dominujący na zimowych testach nowy reprezentant Yamahy jednak stopniowo odrobił straty. Wyprzedził najpierw mistrza świata Marca Marqueza, a potem stoczył wielki pojedynek z Andreą Dovizioso. Parokrotnie wydzierali sobie nawzajem prowadzenie. Do decydującego wyprzedzenia zawodnika Ducati doszło na przedostatnim okrążeniu.
MotoGPMotoGP
Początkowo liderem niespodziewanie był debiutant i mistrz Moto2 w dwóch poprzednich latach Johann Zarco. Startujący z czwartego pola nowy zawodnik Tech 3 (satelickiego zespołu Yamahy), który zaryzykował założeniem miękkiej opony na tył, jednak przypłacił szybką jazdę wypadkiem.

Potem wywrócił się też jeden z nowych reprezentantów Suzuki - Andrea Iannone, gdy podążał na trzeciej pozycji.
Podium ostatecznie uzupełnił zespołowy kolega Vinalesa - Valentino Rossi.

Marquez był czwarty. As Hondy żałował zmienienia przed wyścigiem przedniej opony z twardej na pośrednią.

Na szóstej pozycji finiszował nieoczekiwanie Aleix Espargaro. Nowy zawodnik Aprilli wywalczył włoskiej marce najlepszy wynik, odkąd wróciła do MotoGP, choć ruszał z 15. pola.
Podczas gdy Zarco zaimponował, ale ostatecznie odpadł, trzej inni nowicjusze - Alex Rins (Suzuki), Jonas Folger (Tech 3) i Sam Lowes (Aprilia) - uplasowali się odpowiednio na pozycjach 9., 10. oraz ostatniej. Na finałowym okrążeniu Rins wyprzedził Folgera.

Dopiero jedenasty był poprzednik Vinalesa w Yamasze, debiutujący w Ducati Jorge Lorenzo. Po wypadnięciu z toru na pierwszym kółku zajmował nawet szesnaste miejsce.
Zawodnicy debiutującego wśród zespołów KTM - Pol Espargaro i Bradley Smith - zajęli pozycje 16-17, pokonując jedynie Lowesa.

GP Kataru 2017 - grid girls

MŚ FMX w Krakowie

W sobotę wieczorem w TAURON Arenie Kraków rozegrano czwartą rundę sezonu 2017 Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie.

Skrót zawodów

Przy ponad 10-tysięcznej publiczności zwyciężył lider klasyfikacji generalnej Maikel Melero. Obok Hiszpana na podium stanęli David Rinaldo i Luc Ackermann.
Mistrzostwa Świata Freestyle Motocross w KrakowieMistrzostwa Świata Freestyle Motocross w Krakowie
Po raz pierwszy w TAURON Arenie Kraków odbyły się też zawody Pucharu Świata Dirt MTB - FMB World Tour. Tutaj najlepszy okazał się Polak, Szymon Godziek.

Z kolei Piotr Siekaj pierwszy raz w Małopolsce wykonał backflip na quadzie.