Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Hat-trick Vinalesa na zimowych testach
MotoGP: Hat-trick Vinalesa na zimowych testach

2017-03-14 - G. Filiks     Tagi: Yamaha, MotoGP, Testy, Losail, Motocyklowe Mistrzostwa Świata, Vinales, Katar
Maverick Vinales zdominował testy MotoGP przed sezonem 2017. Po wykręceniu najlepszych czasów na torach Sepang i Phillip Island, w zeszłym tygodniu nowy zawodnik Yamahy był najszybszy również na obiekcie Losail w Katarze, gdzie za niespełna dwa tygodnie zostanie rozegrany pierwszy wyścig. Hiszpan uzyskał rezultat 1:54,330. Niewiele gorszy - dokładnie o 0,071 sekundy - okazał się Andrea Dovizioso. Po słabszych występach na dwóch poprzednich testach, tym razem dobrze wypadł także drugi reprezentant Ducati - Jorge Lorenzo. Zajął 4. miejsce, ustępując jeszcze tylko Daniemu Pedrosie z Hondy. Bądź co bądź charakterystyka Losail wyjątkowo pasuje Desmosedici.

Ducati w trakcie ostatniej tury testów pokazało swoją wersję owiewki mającej rekompensować brak zakazanych od tego roku skrzydeł na tym elemencie jednośladu. Wręcz szokowała wyglądem, aczkolwiek najlepsze czasy Dovizioso i Lorenzo padły, gdy dosiadali standardowy motocykl.
Fani mogli zobaczyć też nową owiewkę Hondy - i to w dwóch odmianach. Ale broniący mistrzowskiego tytułu Marc Marquez przyznał, że pierwsza przyczyniła się do jego pierwszego z aż pięciu upadków w ciągu trzech dni.

Wywracający się 24-latek został sklasyfikowany dopiero na 11. miejscu w tabeli najlepszych czasów. Strata urzędującego czempiona do Vinalesa wyniosła 0,660 sekundy.Przypomnijmy, że Marquez miał wypadek również podczas zorganizowanych dwa tygodnie wcześniej prywatnych testów Hondy w Jerez. Wówczas wybił sobie bark, ale kontuzja nie była groźna.

Na testach w Katarze upadało i wielu innych zawodników.

Obok Marqueza nie zaimponował czasem okrążenia także Valentino Rossi, który zajął 6. pozycję ze stratą 0,402 sekundy do Vinalesa, czy zawodnicy KTM, którzy wrócili na sam koniec stawki.Oprócz Vinalesa, duetu Ducati, czy Pedrosy, dobrze wypadli również m. in. Alvaro Bautista, debiutant Jonas Folger oraz wracający do MotoGP z WSBK Karel Abraham.

Bautista zajął 5. miejsce w zbiorczych wynikach zajęć. Szybki i na poprzednich testach Folger popisał się 3. pozycją drugiego dnia. Niemniej ostatecznie był 9. Abraham z kolei błysnął 4. lokatą pierwszego dnia. W całych testach Czech uplasował się na 14. miejscu.
MotoGP - testy przed sezonem 2017 - Losail - zbiorcze wyniki ze wszystkich 3 dni