Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Rajd Dakar: Coronel pojedzie elektrycznym Mcrae Buggy
Rajd Dakar: Coronel pojedzie elektrycznym Mcrae Buggy

Rajd Dakar: Coronel pojedzie elektrycznym Mcrae Buggy

2011-05-11 - M. Zabolski     Tagi: McRae, Rajd Dakar, Auta elektryczne, Eko, 4x4, 4WD, Coronel, McRae Buggy, 4x2
W przyszłorocznym Rajdzie Dakar po raz pierwszy w historii do rywalizacji sportowej stanie terenowy pojazd elektryczny. Będzie to zero-emisyjna wersja ProDakar McRae Buggy 4x2, jakie w benzynowej odmianie uczestniczyło w dwóch ostatnich edycjach najtrudniejszego maratonu terenowego świata.
 
Budową rewolucyjnego pojazdu zajmuje się zespół dyrygowany przez szkockiego kierowcę rajdowego, Alistera McRae - brata nieżyjącego już Colina McRae, mistrza świata w rajdach płaskich (1995 r.). Za kółkiem usiądzie dotychczasowy kierowca McRae Buggy, Tom Coronel z Holandii - brat bliźniak gwiazdy wyścigów WTCC, Tima Coronela. Plany zakładają pokonanie 9000 kilometrów bezdroży południowoamerykańskiego Dakaru przez Argentynę, Chile i Peru. Nowa ewolucja będzie zasilana z baterii litowo-jonowych o pojemności 54 kilowatogodzin. Silnik elektryczny zapewni moc 200 kW (272 KM). Maksymalny moment obrotowy jednostki to aż 2000 Nm, ale ogranicznik pozwoli na wykorzystanie 120 Nm, które mają być optymalne. Masa własna motoru nie powinna przekroczyć 40 kilogramów. - Zasięg jazdy jest największym problemem i priorytetem - twierdzi brytyjsko-holenderski zespół. - Mamy własny system zarządzania energią z trzema trybami: eco, standard i full attack. To pomoże nam dozować energię z baterii i przy niskiej wadze auta, wydłuży zasięg. Poza tym dodać trzeba aerodynamiczne nadwozie i amortyzatory odzyskujące energię kinetyczną.
- Na strefy tankowania pracujemy nad dwiema koncepcjami - wyjaśniają. - Pierwsza to szybkie ładowania w 15-30 minuty do poziomu 90% przy napięciu 400 wolt. Druga zakłada jazdę z autami wspomagającymi i wymianę kompletu baterii.

Najnowszy film z Video.V10.pl więcej »
MotoGP 20 - zwiastun gry


Dodaj komentarz

Nick
Treść
Wpisz kod
z obrazka
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby
logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować.

Zaloguj się

Login Hasło
3

Komentarze do:

Rajd Dakar: Coronel pojedzie elektrycznym Mcrae Buggy

ARON
Rajd Dakar: Coronel pojedzie elektrycznym Mcrae Buggy
ARON 2011-05-13 22:24
Ale gdzie oni będą szukać gniazdka na środku wygwizdowia?
Zabolxp
Rajd Dakar: Coronel pojedzie elektrycznym Mcrae Buggy
Zabolxp 2011-05-14 13:49
Podobnie, jak na środku wygwizdowa znajdują stacje benzynowe, czyli na specjalnych strefach tankowania.
ARON
Rajd Dakar: Coronel pojedzie elektrycznym Mcrae Buggy
ARON 2011-05-15 23:57
Nie zrozumiałeś mnie do końca - tankowanie zajmuje chwilkę, a ładowanie już niekoniecznie (może wymiana będzie sprawniejsza, choć trochę śmieszą mnie te tryby Eco itp. w rajdzie, gdzie rywalizacja jest podstawą!), a w Dakarze istotny jest też czas! Nawet seryjne auta elektryczne kuleją z zasięgiem i wystarczającym ładowaniem, a co dopiero w takich warunkach przy takim obciążeniu...a może akurat odwrotnie, hm?! Coś mi sugeruje, że to będzie bardziej sprawdzian konstrukcji aniżeli prawdziwa rywalizacja, ale kto wie, może za parę lat...