Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Szkopek pokazał swój potencjał w WSBK
Szkopek pokazał swój potencjał w WSBK

2016-04-19 - G. Filiks     Tagi: WSBK, Assen, Szkopek, Wyścigi motocyklowe
Minionego weekendu znów mieliśmy okazję oglądać Polaka w Mistrzostwach Świata Superbike (WSBK). Na holenderskim torze Assen wystartował Paweł Szkopek. Niestety nie zdobył żadnych punktów, ale momentami naprawdę imponował.

Wielokrotny mistrz Polski i zdobywca Pucharu Europy wystąpił na Yamasze R1 jednego z najsłabszych zespołów w stawce - węgierskiego Team Toth. Zastępując Imre Totha, dostał jednoślad z seryjną skrzynią biegów oraz elektroniką. Mimo tego, a także przeziębienia i gorączki, Szkopek zaskoczył na dwóch mokrych treningach w piątek. Najpierw zajął 14. miejsce, następnie wykręcił 10. czas.

W sobotę niestety nie było już tak dobrze. W suchych kwalifikacjach wywalczył tylko 20. pole startowe na 22 zawodników. Pokonał jedynie Josha Hooka, ponieważ ostatni Karel Abraham nie wziął udziału w rywalizacji.

W pierwszym wyścigu 40-latek finiszował na 17. pozycji, czyli ostatniej, ponieważ zmagań nie ukończyło pięciu rywali. Zwycięzca Jonathan Rea go zdublował.

Szkopek odrodził się w niedzielę. Na porannej rozgrzewce miał groźny wypadek przy prędkości około 200 km/h, ale wyszedł z niego cało, a mechanicy zdołali w ostatniej chwili naprawić motocykl.
W samych zawodach na mokrej nawierzchni wręcz sensacyjnie jechał w 11-osobowej grupie liderów.

Jednak znów pogrążyła go poprawa warunków pogodowych.

Gdy rywale zaczęli zmieniać opony, Szkopek został nawet wiceliderem, lecz po swoim pit-stopie spadł na koniec stawki.

Ostatecznie zajął 18. miejsce, mijając metę przed dwoma konkurentami. Znowu stracił okrążenie do triumfatora, którym ponownie był Rea.

Szkopek przed weekendem nie wykluczał startów także w kolejnych eliminacjach WSBK. Następna na przełomie kwietnia i maja na włoskiej Imoli.