Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Lopez zdecydowanie najszybszy w kwalifikacjach na Hungaroringu (aktualizacja)
WTCC: Lopez zdecydowanie najszybszy w kwalifikacjach na Hungaroringu

2016-04-23 - G. Filiks     Tagi: Citroen, Hungaroring, WTCC, Lopez
Jose Maria Lopez wygrał z dużym zapasem kwalifikacje Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych (WTCC) na węgierskim torze Hungaroring.

Obrońca tytułu uzyskał czas 1:46,109 i pokonał aż o 0,609 sekundy najbliższego rywala. Dzięki zwycięstwu kierowca Citroena C-Elysee nie tylko zdobył pole position do głównego wyścigu, ale też odzyskał fotel lidera klasyfikacji generalnej sezonu od Tiago Monteiro. Kierowca Hondy Civic zajął dziś 4. miejsce. Obok Lopeza z pierwszej linii wystartuje Tom Coronel w Chevrolecie RML Cruze. Na trzecim polu ustawi się zespołowy partner Monteiro - Robert Huff.

Do Q3 wszedł jeszcze Thed Bjork. To pierwszy taki wyczyn Szweda i Volvo S60 Polestar. W finałowej części rywalizacji nie zobaczyliśmy za to reprezentanta gospodarzy Norberta Michelisza. Trzecia fabryczna Honda wystartuje w drugim wyścigu tylko z 6. miejsca.

Siódmy był najszybszy z kierowców Łady Vesty - Nicky Catsburg. Dopiero 8. pozycję zajął zespołowy kolega Lopeza - Yvan Muller.
Na dziewiątej sklasyfikowano drugiego zawodnika Volvo - Fredrika Ekbloma. Miejsce 10. oznaczające start z pole position w otwierających zawodach przypadło Mehdiemu Bennaniemu w Citroenie zespołu Sebastiena Loeba.

W jeździe drużynowej na czas (MAC3) kolejny raz wygrał Citroen. Kierowcy Hondy byli wolniejsi o 0,174 sekundy, a zawodnicy Łady o 1,316 sekundy.AKTUALIZACJA: Citroen stracił zwycięstwo w MAC3 po tym, jak doliczono Bennaniemu karne 30 sekund za dwukrotne wyjechanie poza tor na 11. zakręcie.

W ten sposób pierwszy raz triumfowała Honda.

Półminutową karę nałożono jeszcze na Hugo Valente z Łady - za falstart.