Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Lopez zdobył pole position na Nurburgring Nordschleife
WTCC: Lopez zdobył pole position na Nurburgring Nordschleife

2015-05-15 - G. Filiks     Tagi: Citroen, WTCC, Wyniki, Kwalifikacje, Nurburgring Nordschleife, Lopez
Jose Maria Lopez pewnie wygrał kwalifikacje Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych (WTCC) na legendarnym niemieckim torze Nurburgring Nordschleife.

Obrońca mistrzowskiego tytułu oraz lider klasyfikacji generalnej sezonu 2015 za sterami Citroena C-Elysee przejechał 25-kilometrowe okrążenie Północnej Pętli w czasie 8:37.327 i pokonał o 1.252 sekundy drugiego najlepszego kierowcę. Kwalifikacje miały specjalny format - zamiast trzech segmentów był jeden godzinny, w trakcie którego zawodnicy trzykrotnie mierzyli się z "Zielonym Piekłem".

Lopez dyktował tempo za każdym razem, aczkolwiek trzeba odnotować, że wielu rywali Argentyńczyka nie mogło dokończyć ostatniej próby przez żółte flagi po wypadku Ma Qing Hui. Zespołowy kolega "Pechito" wpadł na bariery pomiędzy sekcjami Flugplatz i Adenauer.

Lopez wrócił na pierwsze pole startowe po przegranej w poprzedniej czasówce na Hungaroringu i zdobył pole position w WTCC jubileuszowy, 10. raz

Pozostałych kierowców Citroena wyprzedził Hugo Valente, który ustawi się na drugim polu Chevroletem Cruze zespołu Campos drugi raz z rzędu. W rywalizację fabrycznych C-Elysee wmieszała się jeszcze Honda Civic teamu Zengo dosiadana przez Norberta Michelisza. Węgier, który dwa tygodnie temu wygrał drugi wyścig WTCC na Hungaroringu przed własną publicznością, uzyskał 4. rezultat.

Pomiędzy Valente i Micheliszem sklasyfikowano Sebastiena Loeba. Piąty był Ma Qing Hua, a tylko szósty triumfator poprzednich kwalifikacji Yvan Muller.
Czasówka zupełnie nie wyszła Ładzie. Robert Huff i nowy kierowca rosyjskiej marki Jaap van Lagen sensacyjnie najszybsi na pierwszym treningu w mokrych warunkach, teraz zostali pogrążeni problemami technicznymi. Brytyjczyk zajął tylko 13. lokatę, zaś Holender jako jedyny nie uzyskał reprezentatywnego czasu.Nie powiodło się także startującej gościnnie Sabine Schmitz. Specjalistka od Północnej Pętli nie mogąc odnaleźć się za kierownicą Cruze pojechała o 12 sekund wolniej niż Lopez i była 15. na 17. zawodników.

Dziesiąte miejsce oznaczające start z pole position do drugiego wyścigu przypadło Tiago Monteiro.Dziewiąty Tom Coronel ruszy z końca stawki przez wymianę silnika, ale tylko w pierwszych zawodach. W drugich uzupełni pierwszą linię.