Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Lopez wygrał kwalifikacje na ulicach Vila Realu
WTCC: Lopez wygrał kwalifikacje na ulicach Vila Realu

2015-07-11 - .      Tagi: Citroen, WTCC, Wyniki, Kwalifikacje, Portugalia, Lopez, Vila Real
Jose Maria Lopez zdobył pole position do pierwszego wyścigu eliminacji Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych (WTCC) w Portugalii, podczas gdy dwóch jego zespołowych partnerów z Citroena specjalnie pojechało wolniej w kwalifikacjach, by ruszać z przodu stawki do drugich zawodów.

Lopez broniący tytułu i przewodzący klasyfikacji generalnej sezonu, wyjeżdżając jako ostatni w Q3 na uliczny tor w Vila Realu, zanotował fantastyczny czas 1:58.515 i pokonał o ponad pół sekundy Sebastiena Loeba. Trzecie miejsce zajął imponujący Hugo Valente z Chevroleta Cruze.

W finałowym segmencie zmagań wystąpiły jeszcze dwie Hondy Civic, prowadzone przez Norberta Michelisza oraz Gabriele Tarquiniego. Jednak Węgier i Włoch obaj pojechali nieczysto. Pierwszy stracił do Lopeza aż półtorej sekundy, zaś drugi zaniechał okrążenia pomiarowego po błędzie w jednej z dwóch ciasnych, krytykowanych przez kierowców szykan.

W drugiej części kwalifikacji Yvan Muller i Ma Qing Hua celowo uzyskali zupełnie niekonkurencyjne czasy, aby znaleźć się w pierwszym rzędzie na starcie drugiego wyścigu z odwróconą kolejnością czołowej dziesiątki. Francuz oraz Chińczyk mogli przeprowadzić taką zagrywkę taktyczną wobec odpadnięcia Nestora Girolamiego i Mehdiego Bennaniego. Dzięki temu walczyło 10 kierowców zamiast 12.

Girolami zatrzymał się na trasie w trakcie okrążenia wyjazdowego, prawdopodobnie przez przebitą oponę, natomiast Bennani wrócił do boksów bez żadnego czasu po uszkodzeniu C-Elysee zespołu Loeba na barierze.
Postój Girolamiego spowodował przerwanie sesji. Czerwoną flagę wywieszono też w Q1, gdy Muller zgubił na torze dodatkowy wentylator. Mechanicy zapomnieli zdjąć go z samochodu byłego 4-krotnego mistrza WTCC w boksach.

Z kierowców Łady Vesty najlepiej wypadł Nicky Catsburg, zajmując 7. pozycję. Uplasował się bezpośrednio za partnerem Tarquiniego z fabrycznego teamu Hondy i faworytem lokalnej publiczności Tiago Monteiro.Tymczasem Robert Huff był jedynym wyeliminowanym w Q1 i nie jadącym Cruze. Piętnasty Tom Coronel obarczył winą za swój rozczarowujący występ Ma Qing Huę, który zablokował go na szybkim okrążeniu. Wściekły Holender przekonywał, że rywal zrobił to specjalnie i nawet chciał, aby został zdyskwalifikowany.