Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Lopez z pole position na inaugurację sezonu 2015 w Argentynie
WTCC: Lopez z pole position na inaugurację sezonu 2015 w Argentynie

2015-03-07 - G. Filiks     Tagi: Citroen, WTCC, Wyniki, Kwalifikacje, Argentyna, Termas de Rio Hondo, Lopez
Jose Maria Lopez rozpoczął popisowo obronę tytułu mistrza świata wyścigów samochodów turystycznych, pewnie wygrywając pierwsze tegoroczne kwalifikacje WTCC na domowym torze Termas de Rio Hondo w Argentynie.

Kierowca Citroena C-Elysee uzyskał czas 1:45.461 i pokonał aż o 1.240 sekundy najbliższego rywala, zespołowego partnera Yvana Mullera. „Nie sądzę, że ktokolwiek oprócz mnie pojechał czyste okrążenie". - komentował Lopez. „Nie da się mieć sekundy przewagi w Q3".

Faktycznie, rywale czempiona popełniali błędy i to nie byle jakie.

O ile Muller nie zaliczył żadnej wielkiej wpadki, o tyle wyraźne potknięcia przydarzyły się jego dwóm pozostałym kolegom teamowym - Sebastienowi Loebowi oraz Ma Qing Hui. Obaj przedobrzyli na decydującym kółku i opuścili trasę. Mimo tego, czterej fabryczni zawodnicy Citroena zajęli cztery pierwsze miejsca.

Oprócz nich, do finałowej części kwalifikacji awansował jeszcze Tiago Monteiro za sterami Hondy Civic. Portugalczyk jednak stracił do Lopeza już 2.172 sekundy. Najszybszy kierowca Chevroleta Cruze - Tom Chilton - zajął 6. lokatę.

Nowa Łada Vesta w rękach Roba Huffa wygrała Q1, ale ostatecznie okazała się najwolniejsza.
Huff w Q2 wywalczył tylko 11. pozycję, zaś James Thompson uplasował się bezpośrednio przed nim. Jednak 10. miejsce daje byłemu mistrzowi BTCC pole position do drugich niedzielnych zawodów z odwróconą kolejnością startową czołowej dziesiątki.Mehdi Bennani dosiadający Citroena C-Elysee wystawianego przez zespół Loeba, wykonał piruet w Q2, wylądował w żwirze, nie ustanowił żadnego czasu i rozpocznie oba jutrzejsze wyścigi dopiero z 12. pola.

Przygodę miał również Norbert Michelisz. Z jego Civica odpadło przednie lewo koło - już na początku Q1. Węgier tym samym zajął ostatnie 17. miejsce.Ostatnie, ponieważ w czasówce nie uczestniczył jeden kierowca - Hugo Valente. Reprezentant ekipy Campos Racing rozbił swojego Cruze'a na drugim treningu po awarii hamulców.