Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WTCC: Muller pewnie zwyciężył pierwszy wyścig w Argentynie. Szalona walka za plecami Francuza

2013-08-04 - G. Filiks     Tagi: WTCC, Muller, Wyniki, Argentyna, Wyścig, Termas de Rio Hondo
Yvan Muller wygrał pierwszy wyścig WTCC w Argentynie. Na torze Termas de Rio Hondo lider klasyfikacji generalnej sezonu 2013 pewnie prowadził od startu do mety. Jego sielankowa jazda stała w kontraście z szaloną rywalizacją reszty stawki.

Trzykrotny mistrz WTCC obronił pierwsze miejsce na starcie i szybko odskoczył rywalom. Uciec pomogła mu potyczka w zakręcie nr 1 pomiędzy Tomem Chiltonem oraz Norbertem Micheliszem. Mając czystą trasę, Muller odjeżdżał walczącym między sobą pozostałym kierowcom nawet o sekundę na okrążeniu. Trzy kółka przed metą jego przewaga wynosiła już 10 sekund.

Na ostatnich okrążeniach Francuz więc zwolnił, ale i tak finiszował prawie pięć sekund wcześniej niż drugi Pepe Oriola. Młody Hiszpan wygrał ostrą batalię o miano najlepszego za Mullerem, w której niekiedy uczestniczyło nawet 7 zawodników. Początkowo owemu peletonowi przewodził Michelisz. Jednak w trakcie piątego okrążenia Węgra dogonił Chilton, ograny przez kierowcę Hondy Civic na początku.

Michelisz wszedł z Chiltonem w wymianę ciosów i niechęć do uznania wyższości Brytyjczyka zakończyła się wolnym wjazdem na prostą startową, a w efekcie spadkiem za Oriolę, Gabriele Tarquiniego oraz Michela Nykjaera.
Ośmielony Oriola trzy kółka później złapał Chiltona i zepchnął na najniższy stopień podium.

Michelisz tymczasem jeszcze został uderzony w pierwszym łuku toru przez Jamesa Nasha. Stracił kolejne dwie pozycje - przeskoczył go dodatkowo lokalny faworyt Jose Maria Lopez. Argentyńczyk, który ruszał z 10. pola, następnie wyprzedził Nasha i pięknym manewrem Nykjaera, by w debiucie w WTCC zająć świetne 5. miejsce.Nykjaer dojechał szósty, słabnący Nash spadł z powrotem za Michelisza i jeszcze dał się wyprzedzić nacierającemu obrońcy tytułu Robowi Huffowi, który finiszował ósmy po starcie z końca stawki.

Niemal równie imponujący progres zaliczył Tiago Monteiro. Reprezentant Hondy również wymienił silnik i ruszał przedostatni, a wywalczył jeden punkt za 10. lokatę.