Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Hancock wygrał GP Łotwy, Woffinden nowym liderem generalki
Żużel: Hancock wygrał GP Łotwy, Woffinden nowym liderem generalki

2013-08-17 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Hancock, Wyniki, SGP, Grand Prix, Woffinden, Łotwa
Greg Hancock zwyciężył żużlową Grand Prix Łotwy, dziewiątą tegoroczną eliminację Indywidualnych Mistrzostw Świata. Amerykański weteran, były dwukrotny czempion globu, 17 sierpnia odniósł 17. zwycięstwo w karierze, pierwsze podczas sezonu 2013.

W finale Hancock pokonał Darcy'ego Warda oraz Tai Woffindena. Drugi z wymienionych zdobywając najniższy stopień podium został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Dotychczasowy numer jeden Emil Sajfutdinow nieoczekiwanie zakończył występ w Daugavpils na fazie zasadniczej. Podobnie uczyniło dwóch z trzech Polaków - Tomasz Gollob oraz Krzysztof Kasprzak. Pierwszy wygrał tylko jeden bieg i zgromadził zaledwie pięć punktów, drugi nie odniósł żadnego zwycięstwa i uzbierał jeszcze dwa oczka mniej.

Dalej przeszedł jedynie Jarosław Hampel. W trzech swoich wyścigach triumfował, a tyko raz nie zdobył żadnego punktu. Niestety, w drugim półfinale "Mały" zajął ostatnią pozycję. Zawinił zły wybór pola startowego i kiepskie ruszenie spod taśmy.

Mimo tego Hampel utrzymał 3. lokatę w generalce. Mógł przeskoczyć go trzykrotny mistrz świata Nicki Pedersen, bowiem osiągnął finał. Jednak popełnił tam falstart i został wykluczony. Trzy eliminacje przed końcem sezonu Duńczyk wciąż traci do Polaka 2 oczka.
Niemal komplet publiczności na Lokomotiv Stadium oklaskiwał Andrzeja Lebiediewa. 19-letni Łotysz debiutujący w cyklu SGP z "dziką kartą", otarł się o finał zawodów. W półfinale numer 2 stoczył zacięty bój o awans z Wardem. Przegrał przez błąd na ostatnim okrążeniu.

Kolejna runda Indywidualnych Mistrzostw Świata w jeździe na żużlu już 7 września. Wtedy to rozegrane zostanie GP Słowenii.