Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Kasprzak wygrywa GP Łotwy!
Żużel: Kasprzak wygrywa GP Łotwy!

2014-08-17 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Wyniki, Kasprzak, SGP, Grand Prix, Łotwa
Krzysztof Kasprzak wygrał po raz drugi w karierze turniej indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu, zwyciężając Grand Prix Łotwy.

Podczas finałowego biegu zawodów rozegranych zamiast w sobotę w Rydze, w niedzielę w Daugavpils, świeżo upieczony indywidualny mistrz Polski objął prowadzenie na drugim łuku, wyprzedzając pod samą bandą znakomitego Grega Hancocka.
Żużel: Kasprzak wygrywa GP Łotwy!Żużel: Kasprzak wygrywa GP Łotwy!
Kasprzak następnie uciekł rywalom i triumfował z dużą przewagą.

Nasz rodak, który na początku sezonu wygrał GP Europy w Bydgoszczy i sensacyjnie przewodził klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix, ale potem poszybował w dół tabeli łącznej, dzięki dzisiejszemu zwycięstwu awansował w niej z 8. na 5. pozycję.

Wygrana "Kaspera" jest tym bardziej imponująca, że już w swoim pierwszym starcie 30-latek zaliczył groźny wypadek. Został wypchnięty przez Chrisa Holdera, po czym szczepił się motocyklami z Chrisem Harrisem i obaj z impetem wpadli na dmuchaną bandę.

Kasprzak jednak wstał o własnych siłach, następnie w powtórce odniósł pewne zwycięstwo.
Hancock w finale spadł jeszcze za Nickiego Pedersena, ale ma powody do radości, ponieważ najniższy stopień podium dał mu fotel lidera generalki. Przewodzący punktacji przed dzisiejszymi zawodami obrońca mistrzowskiego tytułu Tai Woffinden odpadł podczas pierwszego półfinału. Brytyjczyk dojechał w nim ostatni i teraz traci 5 oczek do Hancocka.

Do finału dostał się jeszcze Kenneth Bjerre.

Rewelacją turnieju był reprezentant gospodarzy Kjastas Puodżuks. Łotysz pojechał za Darcy'ego Warda, którego nie dopuszczono do rywalizacji po wykryciu, że spożywał alkohol.

Puodżuks niespodziewanie przebił się do półfinałów. Tam następnie próbował rzutem na taśmę awansować do finału kosztem Kasprzaka i finiszował tuż za Polakiem.

Drugi żużlowiec znad Wisły - Jarosław Hampel, zaliczył kolejny fatalny występ w SGP. O ile wygrał swój pierwszy bieg, o tyle na mecie trzech następnych meldował się ostatni. W efekcie zajął odległe 14. miejsce.