Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: GP Nordyckie dla Jonssona, Kasprzak na podium
Żużel: GP Nordyckie dla Jonssona, Kasprzak na podium

2014-09-13 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Wyniki, Kasprzak, Jonsson, SGP, Grand Prix, Speedway
Andreas Jonsson odniósł pierwsze od trzech lat zwycięstwo w indywidualnych mistrzostwach świata w jeździe na żużlu, wygrywając Grand Prix Nordyckie w duńskim Vojens. Obok Szweda na podium stanął nasz Krzysztof Kasprzak.

Jonsson w finale nie dał szans rywalom, prowadząc od startu do mety. Kasprzak po wygranej bitwie z Troyem Batchelorem finiszował trzeci. Walczącego Polaka i Australijczyka wyprzedził rewelacyjny dzisiejszego wieczoru Peter Kildemand. Startujący z "dziką kartą" reprezentant gospodarzy był najlepszy po fazie zasadniczej i o ile ostatecznie zajął drugie miejsce, o tyle zdobył najwięcej punktów - aż 18. Kildemand awansował do finału razem z Kasprzakiem w pierwszym półfinale, w którym odpadli Chris Holder oraz Fredrik Lindgren.

W półfinale numer dwa Jonsson i Batchelor przeszli dalej bez walki - pozostali dwaj zawodnicy zakwalifikowani do niego musieli opuścić plac boju. Najpierw wycofał się Kenneth Bjerre po groźnym wypadku, potem wykluczono Nickiego Pedersena, za spowodowanie upadku Batchelora.

Kasprzak dzięki zdobytym tego wieczoru 12 punktom awansował w klasyfikacji generalnej na 3. pozycję i dwa turnieje przed końcem sezonu otworzył sobie szansę na mistrzowski tytuł.

Popularny "Kasper" traci bowiem już tylko 8 oczek do lidera, którym pozostał Greg Hancock, choć dziś pierwszy raz nie wystąpił w zawodach Grand Prix. Rutynowany Amerykanin musiał ominąć GP Nordyckie przez kontuzję ręki, jakiej nabawił się dwa tygodnie temu podczas GP Polski.
Absencja Hancocka była świetną szansą na odebranie mu prowadzenia w generalce dla panującego czempiona Taia Woffindena, jednak Brytyjczyk niespodziewanie nie przebrnął fazy zasadniczej, zajmując 9. lokatę. Zadecydowały o tym dwa nieudane występy na początku. "Woffy" najpierw został wykluczony z pierwszego biegu za dotknięcie taśmy, następnie dojechał ostatni w wyścigu nr 6, w którym wcześniej zaliczył upadek.

Woffinden później odniósł jedno zwycięstwo i dwukrotnie finiszował drugi, ale brak awansu do półfinałów sprawił, że traci do Hancocka tylko jeden punkt mniej niż Kasprzak.

Drugi Polak - Jarosław Hampel, w Vojens miał kolejny zupełnie nieudany turniej. Wicemistrz świata zdobył zaledwie 3 oczka, zajął 15. pozycję na 17 żużlowców i spadł w klasyfikacji generalnej już na 14. miejsce.