Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Zmarzlik sensacyjnym zwycięzcą GP Polski, Kasprzak także na podium
Żużel: Zmarzlik sensacyjnym zwycięzcą GP Polski, Kasprzak także na podium

2014-08-30 - G. Filiks     Tagi: Polska, Żużel, Wyniki, Kasprzak, SGP, Grand Prix, Zmarzlik, Speedway
Bartosz Zmarzlik startujący z "dziką kartą" sensacyjnie wygrał żużlową Grand Prix Polski w Gorzowie Wlkp., dziewiątą tegoroczną rundę indywidualnych mistrzostw świata.

19-letni zawodnik miejscowego klubu Stal Gorzów zwyciężył w zaledwie trzecim występie w cyklu Grand Prix. Finałowy bieg Zmarzlik rozstrzygnął na swoją korzyść wyprzedzając na przeciwległej prostej toru Mateja Zagara ze Słowenii.
Żużel: Zmarzlik sensacyjnym zwycięzcą GP Polski, Kasprzak także na podiumŻużel: Zmarzlik sensacyjnym zwycięzcą GP Polski, Kasprzak także na podium
Trzecie miejsce zajął następny Polak, triumfator poprzedniego GP Łotwy Krzysztof Kasprzak. Najlepszy po fazie zasadniczej "Kasper" dzięki temu awansował na 4. lokatę w klasyfikacji generalnej, w której na początku sezonu był pierwszy.

Obecny lider mistrzostw Greg Hancock pod nieobecność w dzisiejszym turnieju kontuzjowanego obrońcy tytułu Taia Woffindena, powiększył swoje prowadzenie punktowe, ale nie o tyle, o ile mógł.

Amerykanin wygrał swój pierwszy wyścig, następnie drugi i trzeci, jednak w czwartym występie (bieg nr 14) został powstrzymany groźną kraksą z Nielsem Kristianem Iversenem. Obaj nie byli w stanie po niej kontynuować rywalizacji. Hancock według wstępnych badań ma złamaną kość środkowego palca lewej ręki, Iversen zaś uraz więzadeł lewego kolana.
Hancock choć nie ścigał się dalej, wcześniej zdobyte 9 oczek dało mu awans do półfinałów. Skoro 44-latek się wycofał, w drugim półfinale pojechało trzech zamiast czterech zawodników.

"Herbie" trzy eliminacje przed końcem sezonu uciekł najbliższemu rywalowi do mistrzostwa Woffindenowi na 15 punktów. Trzeci Nicki Pedersen ma 19 oczek straty, a Kasprzak tylko o jeden punkt więcej.

Nagłe odpadnięcie z zawodów Hancocka oraz Iversena sprawiło, że w zmaganiach zobaczyliśmy aż pięciu biało-czerwonych. Wystartowali jeszcze Łukasz Kaczmarek, Adrian Cyfer i Jarosław Hampel. Niestety cała wymieniona trójka uplasowała się na końcu tabeli wyników.

Hampel po kolejnym bardzo słabym występie jako jedyny nie zdobył ani jednego punktu i spadł z 8. na 12. miejsce w generalce. "Mały" jechał po komplet oczek w swoim ostatnim wyścigu, ale zdefektował mu motocykl na finałowym okrążeniu.