Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużel: Zmarzlik wygrał GP Szwecji, Janowski nowym liderem generalki

Żużel: Zmarzlik wygrał GP Szwecji, Janowski nowym liderem generalki

2017-08-13 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Zmarzlik, Janowski, Grand Prix, Wyniki, Szwecja, SGP
Bartosz Zmarzlik efektownie zwyciężył Grand Prix Szwecji, siódmą tegoroczną rundę indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu.

Sobotni wieczór w Malilli był fantastyczny również dla Macieja Janowskiego, który został nowym liderem klasyfikacji generalnej sezonu.

W finale wystąpili obaj Polacy. Zmarzlik rzutem na taśmę wydarł triumf reprezentantowi gospodarzy Antonio Lindbaeckowi, wyprzedzając go po zewnętrznej na ostatnim łuku. Dla 22-latka to druga wygrana w karierze.

Na najniższym stopniu podium stanął kolejny obok Lindbaecka świetnie jeżdżący u siebie Szwed - Fredrik Lindgren.

Janowski o ile ukończył finał jako ostatni, o tyle wciąż ma duże powody do zadowolenia. Wykorzystując słabszą dyspozycję Jasona Doyle, który odpadł w fazie zasadniczej, gromadząc tylko 5 punktów, zwycięzca dwóch poprzednich GP odebrał Australijczykowi prowadzenie w tabeli łącznej i wyprzedza go teraz o 5 oczek.

Niestety, gorszy dzień miał też Patryk Dudek - następny były lider cyklu. On także zdobył 5 punktów - i zajął 11. miejsce.

Tymczasem Piotr Pawlicki choć wywalczył tylko jedno oczko więcej, niespodziewanie wziął udział w drugim półfinale. Lecz dojechał w nim czwarty. Wcześniej toczył zacięty pojedynek ze Zmarzlikiem i mało brakowało, a obaj znaleźliby się za plecami Taia Woffindena. Ostatecznie jednak Zmarzlik awansował do finału z drugiej pozycji, a Woffinden finiszował trzeci.
Na pierwszym półfinale jazdę zakończyli Emil Sajfutdinow oraz Martin Vaculik.

W klasyfikacji generalnej sezonu Zmarzlik przeskoczył Sajfutdinowa i jest teraz szósty. Dodatkowo traci tylko 1 punkt do piątego Woffindena.

Z kolei Dudek utrzymał trzecią lokatę.

Piotr Pawlicki niestety dalej jest dopiero 12.

Wyniki GP Szwecji 2017:
1. Bartosz Zmarzlik - 15 punktów (3,1,2,1,3,2,3) + 1. miejsce w finale

2. Antonio Lindbaeck - 19 punktów (3,3,2,3,3,3,2) + 2. miejsce w finale
3. Fredrik Lindgren - 18 punktów (2,3,3,3,3,3,1) + 3. miejsce w finale
4. Maciej Janowski - 13 punktów (d,3,3,2,3,2,0) + 4. miejsce w finale
5. Tai Woffinden - 14 punktów (3,2,3,3,2,1)
6. Emil Sajfutdinow - 10 punktów (2,1,3,2,1,1)
7. Martin Vaculik - 10 punktów (2,2,2,2,2,0)
8. Piotr Pawlicki - 6 punktów (0,3,1,2,0,0)
9. Niels-Kristian Iversen - 6 punktów (3,1,2,0,0)
10. Chris Holder - 6 punktów (1,0,1,3,1)
11. Patryk Dudek - 5 punktów (2,2,0,1,0)
12. Jason Doyle - 5 punktów (1,0,1,1,2)
13. Peter Kildemand - 4 punkty (0,2,0,0,2)
14. Matej Zagar - 3 punkty (0,1,1,w,1)
15. Linus Sundstroem - 2 punkt (1,0,0,0,1)
16. Martin Smolinski - 1 punkt (1,0,0,w,0)

Klasyfikacja generalna sezonu 2017 po 7 z 12 turniejów (TOP 10 + Piotr Pawlicki):