Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Żużlowa Liga Mistrzów ponownie dla mistrza Szwecji. Stal Gorzów druga

Żużlowa Liga Mistrzów ponownie dla mistrza Szwecji. Stal Gorzów druga

2015-04-25 - G. Filiks     Tagi: Żużel, Stal Gorzów, Liga Mistrzów
Mistrz Szwecji - Elit Vetlanda pokonał mistrza Polski - Stal Gorzów na jego stadionie w zaciętej walce o zwycięstwo w drugiej edycji World Speedway League, czyli żużlowej Ligi Mistrzów.

Elit Vetlanda powtórzyła sukces z ubiegłego roku innego szwedzkiego klubu Piraterny Motala, mimo braku w składzie jednego ze swoich liderów Emila Sajfutdinowa, aktualnego mistrza Europy w jeździe na żużlu.

Stal Gorzów rozpoczęła zawody od wygrania pierwszego biegu za sprawą Nielsa Kristiana Iversena, ale w kolejnych czterech już nie triumfowała ani razu, za to jej zawodnik dwukrotnie dojeżdżał ostatni i po pięciu wyścigach gospodarze zajmowali tylko trzecie miejsce na cztery drużyny.

"Stalowcy" jednak następnie zwyciężyli biegi 6-7 i doszli na dwa punkty prowadzącą Elit Vetlandę.

Niestety, po 10 wyścigach mistrz Szwecji prowadził już z przewagą siedmiu oczek.

W biegu nr 15 mistrz Polski znów dogonił lidera na dwa punkty, ale Elit Vetlanda ponownie natychmiast skontratakowała.
Ostatecznie, przed finałowym, 20. wyścigiem Stal miała trzy oczka straty do szwedzkiego zespołu. Oznaczało to, że może jeszcze doprowadzić do dodatkowego biegu, lecz jej Krzysztof Kasprzak (wicemistrz świata) zamiast wygrać finiszował drugi.

Bądź co bądź jak się okazało nawet zwycięstwo "Kaspera" nic by nie dało, ponieważ Tai Woffinden z Elit Vetlandy nie minął mety ostatni. Mistrz globu z 2013 roku po mądrej, spokojnej jeździe zdobył jeden punkt za trzecią lokatę.

Elit Vetlanda zgromadziła łącznie 36 oczek i wyprzedziła Stal Gorzów o 2 punkty.

Motorem napędowym zwycięzców byli Woffinden oraz nasz Jarosław Hampel, którzy zdobyli po 10 punktów. Dobrze wypadł też startujący za Sajfutdinowa Peter Ljung, dopisując do konta swojego zespołu 6 oczek, choć miał być słabym ogniwem drużyny.

W Stali najwięcej oczek wywalczył młodzieżowiec Bartosz Zmarzlik - 8. Kasprzak, który miał poprowadzić mistrza Polski do triumfu, zdobył jeden punkt mniej.

Na najniższym stopniu podium stanęli żużlowcy mistrza Danii - Holsted SK, wygrywając 2 punktami z drużyną Kings Lynn Stars z Wielkiej Brytanii

Kings Lynn Stars zeszłego roku nie zostali mistrzami w swoim kraju, ale czempioni na Wyspach - Poole Pirates odpuścili udział w World Speedway League z przyczyn finansowych.

Liderem Kings Lynn Stars był Piotr Protasiewicz, zdobywca 8 punktów. Gwiazdor Holsted SK - były trzykrotny mistrz świata Nicki Pedersen, zgromadził najwięcej oczek ze wszystkich. Duńczyk nigdy nie dojechał niżej niż drugi i doszedł do 11 punktów.