Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  24h Dubaj: Black Falcon odkupił zapasowego Mercedesa i wygrał po raz drugi
24h Dubaj: Black Falcon odkupił zapasowego Mercedesa i wygrał po raz drugi

2013-01-12 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Wyścigi długodystansowe, Dubaj, 24h Dubai
Oznaczony numerem jeden Mercedes SLS AMG GT3 zespołu Team Abu Dhabi by Black Falcon zwyciężył rozegrany tego weekendu 24-godzinny wyścig w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). To drugi z rzędu triumf tej załogi w prestiżowych bliskowschodnich zawodach.

Twórca teamu Khaled Al Qubaisi, który dzielił się "Skrzydlakiem" Mercedesa z Berndem Schneiderem oraz występującymi w Porsche Supercup Jeroenem Bleekemolenem i Seanem Edwardsem, przeciął metę mając dwa okrążenia zapasu nad Ferrari 458 Italia GT3 nr 16 stajni AF Corse, prowadzonym przez Mikę Salo, Lorenzo Carvalho, Lorenzo Case i Marco Ciociego. Trzecie miejsce przypadło Aston Martinowi Vantage GT3 nr 15 debiutującej w 24h Dubaj ekipy Craft Racing, którym jeździli Stefan Mucke, Darren Turner, Darryl O'Young, Tomonobu Fujii i Frank Yu. Przedstawicieli pierwszej trójki na podium tradycyjnie podwiozły wielbłądy. Sukces Black Falcon jest tym słodszy, że zespół odbudował się po środowym wypadku, zaliczonym na przedwyścigowych testach. Rozbił swój wóz, ale odkupił identyczne zapasowe auto rywala, teamu Preci-Spark. Ruszając z pole position, załoga nr 1 we wczesnej fazie zmagań oddała prowadzenie i nawet miała 3 okrążenia straty, lecz w 13. godzinie wróciła na czoło stawki. Toczyła pojedynek z BMW Z4 GT3 nr 24 zespołu Saudi Falcons Team Schubert do momentu, aż nocą konkurent spadł wgłąb klasyfikacji, a ostatecznie wycofał się z zawodów przez awarię silnika. W tegorocznej edycji 24-godzinnego wyścigu na Dubai Autodrome mieliśmy tylko jednego Polaka - biznesmena Piotra Krawczyka. Dosiadł Porsche 997 RSR nr 42, zmieniając się za jego sterami z niemiecką trójką Kerstenem Jodexnisem, Wolfgangiem Destree oraz Norbertem Pauelsem. Załoga nie osiągnęła mety i uplasowała się na 8. lokacie w klasie A6-Am, 59. ogólnie.
Dunlop 24h Dubai 2013 - wyniki wyścigu (czołówka)