Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  24h Le Mans: Porsche zdominowało kwalifikacje, Giermaziak na końcu stawki
24h Le Mans: Porsche zdominowało kwalifikacje, Giermaziak na końcu stawki

2015-06-12 - G. Filiks     Tagi: Porsche, Le Mans, Giermaziak, Jani, Wyniki, Kwalifikacje, 24h Le Mans
Porsche zdominowało trzyczęściowe kwalifikacje do 24-godzinnego wyścigu Le Mans, zajmując swoimi trzema prototypami LMP1 trzy pierwsze miejsca.

Zwycięzcą czasówki został Neel Jani. Szwajcar zmieniający się za sterami Porsche 919 Hybrid dysponującym doładowaniem elektrycznym o maksymalnej wartości 8 megadżuli z Romainem Dumasem i Markiem Liebem, środowej nocy ustanowił nowy rekord obecnej konfiguracji toru Circuit de la Sarthe, notując 3:16.887. W czwartek nikt nie zbliżył się do tego rezultatu. Porsche zdobyło pierwsze pole position do najważniejszych zawodów długodystansowych świata od 27 lat, jednocześnie już szóste z rzędu w Długodystansowych Mistrzostwach Świata (WEC).

Drugie miejsce ze stratą 0.880 sekundy zajął Timo Bernhard, trzecie Nick Tandy, wolniejszy od Janiego już o 1.975 sekundy.

Przypomnijmy, że zmiennikami Tandy'ego są aktywny kierowca Formuły 1 Nico Hulkenberg oraz Earl Bamber, który ubiegłego roku pokonał naszego Kubę Giermaziaka w walce o mistrzostwo Porsche Supercup.

Audi R18 e-tron quattro ma być groźnym rywalem dla Porsche na dystansie wyścigu, ale w kwalifikacjach nie potrafiło zagrozić pojazdowi siostrzanej marki z koncernu Volkswagena. Najszybszy kierowca Audi - Loic Duval stracił do Janiego 2.979 sekundy, co dało jego załodze 4. pozycję. Pozostałe dwa prototypy producenta spod znaku czterech przeplatających się pierścieni sklasyfikowano na kolejnych dwóch lokatach.

Triumfatorzy ubiegłorocznej edycji 24h Le Mans i dwóch pierwszych wyścigów tegorocznego sezonu WEC - trio Andre Lotterer, Marcel Fassler, Benoit Treluyer, zajęli 5. miejsce.
Za trzema Porsche i trzema Audi uplasowały się dwie Toyoty TS040 Hybrid. Kierowca szybszej z nich Stephane Sarrazin ustanowił czas gorszy niż Jani o 6.656 sekundy.

Aktualni mistrzowie świata - Anthony Davidson i Sebastien Buemi, wspólnie z Kazukim Nakajimą rozpoczną zawody tylko jako ósma załoga.Radykalny Nissan GT-R LM Nismo z silnikiem z przodu zgodnie z przewidywaniami całkowicie odstawał tempem od swoich rywali. Najlepszy zawodnik tego prototypu Harry Tinkcnell stracił do Janiego już 20.108 sekundy i ustąpił wszystkim kierowcom innych aut LMP1, w tym wozom prywatnych ekip.Najwolniejszy z trzech Nissanów nawet ustąpił najszybszemu w kategorii LMP2 prototypowi Oreca 05 (z silnikiem Nissana) zespołu KCMG, prowadzonemu przez Richarda Bradleya.

Giermaziak jak debiutant

Niestety, słaby występ zaliczył także Giermaziak. Polak zmieniający się za kierownicą Ferrari 458 Italia GT2 zespołu JMW Motorsport z Amerykaninem Michaelem Avenattim oraz księciem Arabii Saudyjskiej Abdulazizem Turki Al-Faisal, od pierwszej do trzeciej sesji przyśpieszył o blisko sekundę i doszedł do rezultatu 3:59.612, mimo to nie poprawił swojej dopiero 53. lokaty na 56 samochodów.Nasz rodak był wolniejszy o 4.510 sekundy sekundy od najszybszego w najniższej klasie GTE Am Pedro Lamy'ego z Aston Martina Vantage V8.

W GTE Pro wygrał też Aston Martin, dosiadany przez Richie Stanawaya. Nowozelandczyk pokonał o zaledwie 0.097 sekundy Gianmarię Bruniego z Ferrari 458 Italia teamu AF Corse.

Na starcie wyścigu w sobotę nie stanie Chevrolet Corvette C7R nr 63, rozbity podczas ostatniej części kwalifikacji w sekcji Porsche Curves przez Jana Magnussena.
24-godzinny wyścig Le Mans - kwalifikacje - wyniki (TOP 10 + Giermaziak)