Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM: Farfus zwyciężył na Zandvoort, Rockenfeller założył mistrzowską koronę
DTM: Farfus zwyciężył na Zandvoort, Rockenfeller założył mistrzowską koronę

2013-09-29 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, DTM, Zandvoort, Farfus, Rockenfeller, Wyścig
Mike Rockenfeller wywalczył upragnione mistrzostwo serii DTM, mimo zwycięstwa jego jedynego rywala do tytułu Augusto Farfusa w przedostatniej eliminacji sezonu na torze Zandvoort.

Farfus objął prowadzenie natychmiast, wygrywając start ze zdobywcą pole position Marco Wittmannem. Zielono-niebieskie BMW następnie odskoczyło stawce na 4 sekundy. Wittmann zanim przejechał okrążenie otwierające wyścig, spadł także za Rockenfellera, który okazał się być łagodniejszy dla opon niż Farfus i przed pierwszą turą pit-stopów dogonił swojego konkurenta w walce o mistrzostwo.

Farfus odwiedził mechaników dwa kółka wcześniej od Rockenfellera. Wrócił na trasę z ponad 2-sekundową przewagą nad Niemcem.
DTM: Farfus zwyciężył na Zandvoort, Rockenfeller założył mistrzowską koronęDTM: Farfus zwyciężył na Zandvoort, Rockenfeller założył mistrzowską koronę
Przez resztę zawodów "Rocky" już nie potrafił dorównać tempem liderowi, a w trakcie drugiej serii pit-stopów nawet stracił drugie miejsce na rzecz Timo Scheidera. Jednak parę okrążeń później były dwukrotny mistrz DTM pozwolił wyprzedzić się koledze z Audi. Przez resztę zmagań zabezpieczał jego tyły.
W końcowym etapie rywalizacji doszło do kolizji Jamie Greena z Dirkiem Wernerem, po której zarządzono neutralizację. Ale samochód bezpieczeństwa zjechał na ostatnie okrążenia.

Scheider finiszując trzeci zdobył swoje pierwsze podium od ponad dwóch lat. Kosztem Wittmanna, którego strategia rozpoczęcia wyścigu na twardych oponach i założenia szybko miękkiej mieszanki ostatecznie nie wypaliła.
Tegoroczny debiutant minął metę jeszcze za Mattiasem Ekstromem. Szwed był gwiazdą końcówki zawodów. W pewnym momencie jechał ostatni, lecz gdy na finałowy etap założył bardziej przyczepne ogumienie, zyskał 12 pozycji przez 10 okrążeń. Pomogło zbicie stawki neutralizacją. Na ostatnim kółku lider stajni Abt wyprzedził aż trzech kierowców - Joeya Handa, Adriena Tambay i Wittmanna.

W tegorocznym sezonie DTM została jeszcze jedna runda. Odbędzie się 20 października na Hockenheimringu.
DTM 2013 - Zandvoort - wyścig (44 okrążenia)