Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM: Spengler na pole position w Austrii. Mistrz obronił się przed uczniem
DTM: Spengler na pole position w Austrii. Mistrz obronił się przed uczniem

2013-06-01 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, DTM, Red Bull Ring, Kwalifikacje, Spengler
Bruno Spengler wygrał kwalifikacje DTM na austriackim torze Red Bull Ring, sięgając po swoje pierwsze pole position w sezonie 2013. Panujący mistrz serii odparł atak kolegi z BMW, tegorocznego debiutanta Marco Wittmanna.

Spengler dyktował tempo już w Q3, dlatego do finałowego segmentu rywalizacji przystąpił jako ostatni, mając za zadanie przebić czas Wittmanna. Po dwóch sektorach Kanadyjczyk ustępował Niemcowi o 0.06 sekundy, ale na koniec przyśpieszył i pokonał go różnicą 0.111 sekundy. Wittmann mimo przegrania walki o pole position może być zadowolony, ponieważ drugie miejsce to jego życiowy wynik. Jutro pierwszy raz auto nowego zespołu MTEK ruszy z pierwszego rzędu.

Trzecią pozycję zdobył Edoardo Mortara w Audi, zwycięzca zeszłorocznej edycji wyścigu DTM na Red Bull Ringu. Do najlepszej czwórki wszedł jeszcze Augusto Farfus, wobec czego podczas ostatniej części kwalifikacji oglądaliśmy aż trzy wozy BMW. Piąta lokata przypadła Timo Scheiderowi, szóstą zgarnął Filipe Albuquerque, najszybszy w Q1. Robert Wickens zdopingowany podium na Brands Hatch był siódmy, najlepszy z kierowców Mercedesa. Ósme miejsce wywalczył lider klasyfikacji generalnej sezonu Mike Rockenfeller. Niemiec wystartuje jednak dopiero trzynasty, bo dostał karę cofnięcia o 5 pozycji za złamanie przepisów o żółtej fladze podczas treningu.
Dzięki relegacji Rockenfellera o jedno miejsce podskoczą m. in. Martin Tomczyk i Gary Paffett, którzy uzupełnili dziś pierwszą dziesiątkę. Paffett w Q3 nie pokonał okrążenia pomiarowego, gdyż na wyjazdowym silnik jego Mercedesa stracił moc.