Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  DTM: Wittmann najlepszy w kwalifikacjach na Zandvoort. Debiutant pokonał pretendentów do mistrzostwa

2013-09-28 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, DTM, Zandvoort, Wittmann, Kwalifikacje
Marco Wittmann za kółkiem BMW wygrał przedostatnie w sezonie 2013 kwalifikacje DTM, rozegrane na torze Zandvoort. Tegoroczny debiutant podczas finałowej części zmagań pokonał walczących o tytuł Augusto Farfusa i Mike'a Rockenfellera.

23-letni Niemiec w ostatnim segmencie czasówki ruszył na tor jako drugi, po Rockenfellerze. Pojechał szybciej niż lider klasyfikacji generalnej aż o 0.431 sekundy, uzyskując rezultat 1:30.894. Jego wyniku nie zdołał przebić ani były dwukrotny mistrz DTM - Timo Scheider, ani Farfus. To pierwsze pole position zarówno dla Wittmanna, jak i jego zespołu MTEK.

Farfus, który chcąc zachować szanse na tytuł musi jutro zmniejszyć stratę do Rockenfellera o 8 punktów, wystartuje jako drugi. "Rocky" ruszy trzeci, Schneider czwarty.

Rockenfeller wszedł do Q4 dzięki zadziwiającej utracie tempa kolegów z Audi - Edoardo Mortary oraz Adriena Tambaya. Reprezentanci stajni Rosberg pod koniec Q3 jechali po wypchnięcie go z czołowej czwórki, ale nieoczekiwanie zwolnili w ostatnim sektorze trasy i reprezentant teamu Phoenix utrzymał awans. Były kierowca Formuły 1 Timo Glock jak zespołowy partner Wittmann uzyskał najlepszy wynik w karierze, sięgając po ósme pole.

Autem Mercedesa najszybciej pojechał Gary Paffett, ale zajął dopiero 12. lokatę. Na odległym 16. miejscu sklasyfikowano aktualnego czempiona serii Bruno Spenglera. Kanadyjczyk dodatkowo ma karę cofnięcia o 2 pola za kolizję w ostatnim wyścigu.
Degradacja Spenglera przesunie w górę Christiana Vietorisa i Jamie Greena - kolejne dwa czołowe nazwiska, które wypadły dziś zdecydowanie poniżej oczekiwań. Najgorzej zaprezentował się jednak Robert Wickens. Piąty zawodnik generalki był ostatni. Na swoim finałowym okrążeniu złapał pobocza.