Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Formuła E: D'Ambrosio wygrywa kwalifikacje w Meksyku po błędzie Buemiego
Formuła E: D'Ambrosio wygrywa kwalifikacje w Meksyku po błędzie Buemiego

2016-03-12 - G. Filiks     Tagi: Wyniki, Kwalifikacje, Autodromo Hermanos Rodriguez, Meksyk, Buemi, d Ambrosio, Formuła E
Jerome d'Ambrosio zdobył swoje drugie pole position w elektrycznej Formule E, zwyciężając jej kwalifikacje na krótkiej wersji typowego toru wyścigowego Autodromo Hermanos Rodriguez w Meksyku po kolejnym błędzie lidera klasyfikacji generalnej sezonu Sebastiena Buemiego.

Buemi był najszybszy w fazie grupowej i w trakcie finału z udziałem pięciu kierowców pobił czas d'Ambrosio w pierwszym sektorze nieco ponad 2-kilometrowej pętli, ale chwilę potem zblokował koła. Szwajcar zaliczył potknięcie w trzeciej czasówce z rzędu, aczkolwiek tym razem przynajmniej wystartuje z 5. pola, a nie z tyłu stawki.

D'Ambrosio o ile pomogło szczęście, o tyle zawodnik zespołu Dragon Racing bynajmniej nie wygrał przypadkowo - pokonał drugiego Nicolasa Prosta (zespołowego partnera Buemiego z Renault e.Dams) o 0,3 sekundy. Dzięki zdobytym trzem punktom Belg przejął czwarte miejsce w tabeli łącznej od swojego kolegi z teamu Loica Duvala.

Trzeci był główny rywal Buemiego do mistrzostwa - Lucas di Grassi. Brazylijczyk stracił dużo czasu w ostatnim sektorze, mimo to ustanowił rezultat gorszy niż Prost o zaledwie 0,010 sekundy.
Obok niego ustawi się drugi kierowca Abt Audi - Daniel Abt.

Jean-Eric Vergne nie awansował do finału, ale zajmując 6. lokatę uzyskał najlepszy wynik w kwalifikacjach od początku sezonu.

Na siódmej pozycji sklasyfikowano Antonio Felixa da Costę - choć Portugalczyk pokonał bardzo mało okrążeń na treningach - lecz zostanie cofnięty o 10 miejsc za wymianę skrzyni biegów.Ósma lokata przypadła Duvalowi, dziewiąta Nickowi Heidfeldowi, a dziesiąta Stephane Sarrazinowi.

Dopiero 11. miejsce zajął triumfator poprzedniej rundy w Buenos Aires - Sam Bird. Zespołowy partner Vergne'a z DS Virgin Racing popełnił błąd w ostatnim sektorze toru.

Podczas kwalifikacji doszło do wypadku obrońcy tytułu Nelsona Piqueta Juniora. Nie wyhamował do pierwszego zakrętu i wpadł przodem na bandę. Incydent przerwał rywalizację.Wcześniej w tym samym miejscu obrócił się i uszkodził bolid kolejny Brazylijczyk - Bruno Senna. Obaj wystartują z ostatniego rzędu.