Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Formuła E: Pierwsze pole position Birda, fatalne kwalifikacje lidera generalki
Formuła E: Pierwsze pole position Birda, fatalne kwalifikacje lidera generalki

2016-02-06 - G. Filiks     Tagi: Bird, Argentyna, Buemi, Formuła E, Buenos Aires
Sam Bird zdobył swoje pierwsze pole position w elektrycznej Formule E, wygrywając kwalifikacje w Buenos Aires, podczas których lider klasyfikacji generalnej sezonu Sebastien Buemi obrócił się i zajął ostatnie miejsce.

Bird bolidem zespołu DS Virgin wszedł do sesji Super Pole z drugim czasem w pierwszej grupie, gorszym o 0,3 sekundy od najszybszego wówczas Stephane'a Sarrazina.
Formuła E: Pierwsze pole position Birda, fatalne kwalifikacje lidera generalkiFormuła E: Pierwsze pole position Birda, fatalne kwalifikacje lidera generalki
Na decydującym okrążeniu Brytyjczyk podkręcił tempo, ustanowił rezultat 1:09,420 i ostatecznie to on zwyciężył z przewagą 0,3 sekundy.

W pierwszym rzędzie ustawi się także Nicolas Prost. Zawodnik Renault e.DAMS pokonał w pojedynku o drugie miejsce Antonio Felixa da Costę o zaledwie 0,01 sekundy.

Sarrazin był czwarty. Do Super Pole awansował jeszcze jego nowy zespołowy kolega z Venturi oraz rodak Birda - debiutant Mike Conway.

Buemi zaliczył piruet w drugiej grupie i wystartuje z 18. pozycji na torze, na którym w pierwszym sezonie ruszał z czoła stawki.
Na szczęście dla Szwajcara, walczący z nim o mistrzowski tytuł Lucas di Grassi zajął tylko 7. miejsce.

Dziewiąty był aktualny czempion Nelson Piquet Jr, trzynasty wracający do rywalizacji po przerwie spowodowanej uszkodzonym więzadłem w lewym nadgarstku Nick Heidfeld.

Jean-Eric Vergne ominął pierwszy trening, zmagając się z zatruciem pokarmowym. Mówiono, że może go zastąpić lokalny bohater, mistrz WTCC - Jose Maria Lopez, ale partner Birda ostatecznie wsiadł do kokpitu. Jednak wykręcił dopiero 15. czas.
Poza Buemim, w tarapatach znaleźli się jeszcze Bruno Senna i startujący pierwszy raz w tym sezonie Salvador Duran. Obaj uderzyli w barierę w trzeciej grupie. Brazylijczyka sklasyfikowano na 16. miejscu, Meksykanina na 17.