Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  IndyCar: Dixon wydarł mistrzostwo Montoi
IndyCar: Dixon wydarł mistrzostwo Montoi

2015-08-31 - G. Filiks     Tagi: Montoya, Wyniki, IndyCar, Dixon, Sonoma Raceway, Wyścigi
Scott Dixon sprzątnął Juanowi Pablo Montoi sprzed nosa mistrzostwo IndyCar, wygrywając podwójnie punktowany finałowy wyścig sezonu 2015 na torze Sonoma Raceway.

Skrót wyścigu

Nowozelandczyk zrównał się z Montoyą punktami, ale pokonał Kolumbijczyka większą liczbą zwycięstw i zdobył swój już czwarty tytuł w amerykańskiej serii. Triumfując w ekscytujących zawodach po starcie z dziewiątego pola, Dixon odrobił 47-punktową stratę do Montoi, który przewodził klasyfikacji generalnej przez cały sezon. Jednocześnie dał jubileuszowe, 100. zwycięstwo zespołowi Chip Ganassi Racing.

Montoyę pogrążyła kolizja z zespołowym partnerem z Penske oraz zeszłorocznym czempionem Willem Powerem, też walczącym o mistrzostwo i liderującym do momentu pierwszej neutralizacji. Krótko po restarcie, na 39. okrążeniu Power jadący tuż przed Montoyą zostawił miejsce na manewr wyprzedzania w zakręcie, ale gdy były gwiazdor Formuły 1 spróbował je wykorzystać, Australijczyk "zamknął mu drzwi".

Power się obrócił, a Montoya musiał zjechać na wymianę przedniego skrzydła.
Częściowo korzystając na pit-stopach innych kierowców, Montoya potem jeszcze przebił się z tylnej części stawki do czołówki. Musiał finiszować jako piąty, by uratować tytuł.

Triumfator tegorocznego Indianapolis 500 awansował z ósmego na szóste miejsce "za darmo", wobec stłuczki Sebastiana Bourdaisa oraz Grahama Rahala. Bourdais mocno przestrzelił hamowanie i wjechał w tył Rahalowi, który przed wyścigiem był najbliższym rywalem Montoi do mistrzostwa.Montoi zostało jeszcze wyprzedzić Ryana Briscoe, oddalonego o 3.4 sekundy. Dogonił go na 1.1 sekundy, ale nie zdołał zdziałać nic więcej.

Po zawodach nie denerwował się na kolizję z Powerem, a bardziej irytował zasadą podwójnego punktowania ostatniego wyścigu.

„To co się stało nie ma znaczenia". - stwierdził. „Po prostu Szkoda. Zaprzepaściliśmy mistrzostwo.„Punktuje się podwójnie finałowy wyścig i w związku z tym nie liczy się, jak jeździłeś przez cały sezon".

Tymczasem uradowany Dixon mówił: „Wiedzieliśmy, że nadal mamy szansę i liczyliśmy na nią.

„To fantastyczne. Nie wiem co powiedzieć. Jestem myślami i modlitwą z rodziną Justina Wilsona.„Byliśmy tak daleko od tytułu i zdobyliśmy go dzięki większej liczbie wygranych. Nie mogę w to uwierzyć".

Obok Dixona na podium stanęli zwycięzca dwóch z trzech poprzednich trzech zawodów Ryan Hunter-Reay oraz Charlie Kimball.

Power dojeżdżając bezpośrednio za Montoyą zdobył najniższy stopień podium klasyfikacji generalnej.