Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  M¦ w Rallycrossie: Czempion Solberg wygrał ostatni± rundę sezonu w Argentynie
M¦ w Rallycrossie: Czempion Solberg wygrał ostatni± rundę sezonu w Argentynie

2014-11-29 - G. Filiks     Tagi: Solberg, Rallycross, Wyniki, Argentyna
Petter Solberg, który już wcze¶niej zapewnił sobie tytuł pierwszego w historii mistrza ¶wiata w rallycrossie, efektownie zwieńczył swój zwycięski sezon w nowym cyklu, w dominuj±cym stylu wygrywaj±c jego finałow± eliminację w Argentynie.

Norweg, maj±cy na koncie także mistrzostwo ¶wiata w rajdach samochodowych zdobyte 11 lat temu, zwyciężył w południowoamerykańskim kraju po kolei kwalifikacje, swój półfinał i finał kategorii SuperCar. W decyduj±cym wy¶cigu, 40-latek za kółkiem Citroena DS3 wygrał wyrównany start z ruszaj±cym obok Reinisem Nitissem w Fordzie Fiesta i przetrwał atak z tyłu Toomasa Heikkinena (VW Polo RX).

Solberg następnie jak Nitiss zaliczył Joker Lap dopiero na ostatnim okr±żeniu, by triumfować z przewag± blisko 5 sekund nad Łotyszem.

Na 12 rund inauguracyjnego sezonu Rallycrossowych Mistrzostw ¦wiata, Solberg wygrał pięć. Podium argentyńskiej eliminacji uzupełnił ostatecznie Kevin Eriksson, mistrz niższej klasy RX Lites debiutuj±cy w SuperCar. 18-letni Szwed finiszował trzeci korzystaj±c na błędzie Heikkinena, który wyprzedził go na przedostatnim zakręcie, jednak moment potem się obrócił.

Heikkinena przeskoczył jeszcze Timmy Hansen, ale Fin tak czy inaczej został wicemistrzem globu.
Ostatnie miejsce w finale zaj±ł Andreas Bakkerud. Rodak Solberga w pewnej chwili jechał jako trzeci, ale pod koniec jego Fiesta zwolniła.

B±dĽ co b±dĽ Bakkerud wspólnie z Nitissem zapewnili mistrzostwo w¶ród zespołów ekipie Olsbergs MSE.

Debiutuj±cy w rallycrossie były kierowca WRC Manfred Stohl za kierownic± Citroena DS3 awansował do półfinałów, ale tam miał wypadek.W Argentynie pojechał także jeden Polak - Bohdan Ludwiczak. Niestety, znów nie przebrn±ł kwalifikacji, kończ±c zmagania swoj± Fiest± na 16. miejscu.

W klasyfikacji generalnej sezonu Ludwiczak zaj±ł 46. pozycję na 110 uczestników mistrzostw. Krzysztofa Skorupskiego, który wystartował tylko w czterech pierwszych rundach serii, sklasyfikowano na 24. lokacie.
Rallycrossowe Mistrzostwa ¦wiata - sezon 2014 - Argentyna (San Luis) - finał kategorii SuperCar