Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Marquez pokonał Pedrosę w kwalifikacjach do GP Aragonii
MotoGP: Marquez pokonał Pedrosę w kwalifikacjach do GP Aragonii

2014-09-27 - G. Filiks     Tagi: MotoGP, Aragon, Wyniki, Kwalifikacje, Marquez, Motocyklowe Mistrzostwa Świata
Marc Marquez wygrał kwalifikacje MotoGP do Grand Prix Aragonii, bijąc własny rekord lokalnego toru i pokonując w walce o pole position zespołowego partnera z Hondy - Daniego Pedrosę.

Mistrz świata poprawił swój rekord pętli Motorland Aragon już pierwszym okrążeniem pomiarowym, a potem pojechał jeszcze szybciej i umocnił się na szczycie tabeli wyników. Jednak Pedrosa niespodziewanie zdołał przebić rezultat teamowego kolegi o 0.020 sekundy.

Marquez rzutem na taśmę odpowiedział czasem 1:47.187, lepszym aż o 0.362 sekundy. Czempion zdobył pierwsze pole startowe do jubileuszowego, 800. wyścigu królewskiej klasy Motocyklowych Mistrzostw Świata. Z pierwszej linii ruszy jeszcze - drugi raz z rzędu - Andrea Iannone. Włoch na poważnie zmienionym jednośladzie Ducati stracił do Marqueza niespełna pół sekundy.

Czwarty był Pol Espargaro, piąte miejsce wywalczył niemal sensacyjnie Cal Crutchlow, który przecież rozczarowywał cały rok na motocyklu Ducati i dosiada tego weekendu wciąż starą wersję maszyny swojego teamu.
Zawodnicy fabrycznego zespołu Yamahy - Valentino Rossi i Jorge Lorenzo zajęli tylko lokaty 6-7. Rossi, który wygrał poprzednie GP San Marino, dodatkowo musiał przebijać się do Q1 przez Q2. Słynny "The Doctor" okazał się szybszy niż "Por Fuera" o 0.020 sekundy.

Na ósmym miejscu sklasyfikowano Stefana Bradla, na dziewiątym Andreę Dovizioso. Zespołowy partner Crutchlowa zepsuł sobie kwalifikacje upadkiem pod koniec zmagań.Czołową dziesiątkę uzupełnił Aleix Espargaro. Do Q1 awansowali jeszcze Bradley Smith oraz pierwszy raz tego roku Hector Barbera.

Nicky Hayden powracający do rywalizacji po czterech wyścigach przerwy, zajął 18. miejsce. Mistrz świata z 2006 roku ma sztywny nadgarstek, który niedawno mu zoperowano, ale przynajmniej nie czuje w nim bólu.