Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  MotoGP: Marquez przed dwoma Ducati w kwalifikacjach do GP Czech
MotoGP: Marquez przed dwoma Ducati w kwalifikacjach do GP Czech

2014-08-16 - G. Filiks     Tagi: MotoGP, Brno, Wyniki, Kwalifikacje, Czechy, Marquez, Motocyklowe Mistrzostwa Świata
Marc Marquez wygrał kwalifikacje MotoGP do Grand Prix Czech, odpierając natarcie zawodników Ducati.

Na torze w Brnie, który postrzegano jako jedną z najlepszych okazji do powstrzymania panującego mistrza świata i dominatora sezonu 2014, asowi Hondy faktycznie rzucili wyzwanie, ale nie reprezentanci drugiego topowego zespołu Yamahy. Marquez zaczął przewodzić tabeli z czasami na początku Q2, lecz w finałowych minutach jego rezultat przebił Andrea Iannone, dosiadający Ducati wystawiane przez satelicką stajnię Pramac.

Hiszpan próbując odpowiedzieć Włochowi, za pierwszym razem stracił do niego 0.003 sekundy. Jednak za drugim już odzyskał pole position, notując 1:55.585 i pokonując rywala o 0.141 sekundy. Jutro z pierwszego rzędu obok Marqueza wystartują dwa Ducati, bowiem w końcówce wynik już niezdolnego pojechać szybciej Iannone poprawił także fabryczny zawodnik tej marki Andrea Dovizioso. Do czempiona zabrakło mu 0.129 sekundy.

Najszybszy na motocyklu Yamahy niespodziewanie okazał się Bradley Smith z satelickiej ekipy Tech 3. Brytyjczyk, który parę dni temu przedłużył kontrakt ze swoim zespołem, zajął 4. pozycję, wskakując przed teamowego partnera Marqueza - Daniego Pedrosę.
Fabryczni zawodnicy Yamahy - Jorge Lorenzo i Valentino Rossi - zostali sklasyfikowani tylko na lokatach 6-7.

Lorenzo nie mógł ustawić jednośladu i zanim pokonał swoje ostatnie okrążenie, był nawet poza czołową dziesiątką, Rossi zaś jechał poobijany po groźnym wypadku na czwartym treningu. Włoch szczęśliwie uniknął złamań, ale poważnie skaleczył sobie mały palec.Ósme miejsce przypadło Stefanowi Bradlowi, najlepszą dziesiątkę uzupełnili bracia Espargaro. W rodzinnym pojedynku Pol wygrał z Aleixem o 0.2 sekundy.

W Q2 wystąpili jeszcze Cal Crutchlow oraz Yonny Hernandez, który jak Bradl awansował z Q1.

Alex de Angelis wracający do MotoGP w miejsce kończącego karierę Colina Edwardsa wywalczył 20. pole startowe na 24 zawodników. Ostatni Mike di Meglio nie ustanowił żadnego czasu, bo miał wypadek oboma swoimi motocyklami. Jednym podczas finałowego treningu, drugim na początku Q1.