Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Nowy sezon wyścigów na Torze Poznań rozpoczęty
Nowy sezon wyścigów na Torze Poznań rozpoczęty

2016-05-10 - G. Filiks     Tagi: WSMP, Tor Poznań, Porsche GT3 Cup Challenge
Wyścigowy sezon 2016 w Polsce rozpoczęty. Na Torze Poznań pierwszy weekend majowy był interesujący i emocjonujący.

Kierowcy wyścigowi rozpoczęli bowiem walkę o tytuły mistrza kraju. 1. i 2. runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 3. i 4. runda Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe, 1. runda Mistrzostw Polski Hour Race oraz 1. i 2. runda Pucharu Polski Motocity Is Cup już za nami. Ponad stu zawodników tym razem nie mogło narzekać na aurę, która zdecydowanie im sprzyjała.
Nowy sezon wyścigów na Torze Poznań rozpoczętyNowy sezon wyścigów na Torze Poznań rozpoczęty
W Poznaniu zaimponował 16-letni Piotr Parys, który najpierw wygrał kwalifikacje, a potem także dwa wyścigi 3. i 4. rundy Porsche Platinum GT3 CCCE. Młodemu kierowcy próbowali zagrozić szczególnie Marcin Jaros i Jędrzej Szcześniak. Ten pierwszy jednak nie ukończył pierwszego wyścigu, ale w drugim finiszował za Parysem. Szcześniak z kolei był regularny i pierwszy wyścig ukończył na drugiej pozycji, natomiast w drugim stoczył ciekawą i udana walkę o trzecie miejsce z Marcinem Jedlińskim i Piotrem Wójcikiem. Po czterech rundach w tej rywalizacji liderem jest Parys, przed Szcześniakiem i Jarosem. To pierwsza i niestety ostatnia w tym sezonie rywalizacja Porsche na Torze Poznań. Pozostałe rundy zostaną rozegrane poza granicami naszego kraju.
W mistrzostwach Polski w klasie D4 3500 dwie wygrane zanotował Jakub Glasse, który został pierwszym liderem rywalizacji w tym sezonie. Dwa następne miejsca na podium zajmowali Artur Obuchowski i Dawid Bokiej. Pierwszego dnia lepszy był Obuchowski, a drugiego Bokiej. Obaj mają na swoim koncie po 33 punkty i z pewnością w kolejnych rundach spróbują pomieszać szyki Jakubowi Glasse.
W klasie DN-1N najbardziej zadowolony po poznańskich rundach jest Piotr Kowner, który został pierwszym liderem generalki. W pierwszym wyścigu stoczył pasjonującą walkę z Robertem Lewandowskim oraz Piotrem Talarczykiem i zajął trzecią pozycję. W drugim był już najszybszy. Wiceliderem jest Talarczyk, który dwa razy zajmował drugie miejsce.
W klasie DN-2 w obu wyścigach kolejność na mecie była taka sama: 1. Wojciech Klimecki, 2. Bartosz Krysmann, 3. Bartosz Walkowiak. Ta trójka zasygnalizowała, że w tej klasie będzie w tym sezonie toczyć walkę o końcowe zwycięstwo. W kolejnych rundach kolejność może być zupełnie inna.

W klasie DN-2 Picanto walkę toczą kierowcy, którzy rywalizują także w tegorocznym cyklu Kia Lotos Race. Dwa tygodnie temu zawodnicy pojedynkowali się na węgierskim Hungaroringu, a tym razem ścigali się w Poznaniu w klasie mistrzostw kraju. Pierwszy wyścig po emocjonujących zmaganiach wygrał Tomasz Magdziarz, wyprzedzając minimalnie Damiana Litwinowicza. Po dwóch rundach liderem jest Litwinowicz, który wygrał drugi wyścig, a drugi jest Magdziarz. Były pilkarz Lecha i Warty miał ochotę na podwójne zwycięstwo w Poznaniu, jednak w drugim wyścigu popełnił falstart, co spowodowało, że ukończył go na trzeciej pozycji. Dla wszystkich był to z pewnością bardzo dobry trening przed kolejnymi zawodami, tym bardziej że na Torze Poznań dojdzie już wkrótce do rywalizacji Kia Lotos Race.
W klasie DN-5 Cup Pl oba wyścigi wygrał Robert Hudziak przed Konradem Tadlą. Obaj także w takiej kolejności przewodzą przewodzą klasyfikacji generalnej, a w tej klasie wystartowało ponad dwudziestu kierowców.

Z kolei w klasie DN-6 wygranymi podzieli się Łukasz Rawecki i Dawid Abramczyk, co każe przypuszczać, że tegoroczna rywalizacji będzie emocjonująca do końca.
Natomiast w klasie DN-8.1 zdecydowanym liderem jest Michał Ghany (wygrał oba wyścigi), a w klasie DN-8.2 dominował Bartosz Idźkowski (również wygrał zdecydowanie dwa wyścigi).

W Pucharze Polski w Motocity Is Cup, liderem pod inauguracyjnej rywalizacji jest Wojciech Smorawiński, który po dramatycznej walce wygrał pierwszy wyścig, a w drugim zajął trzecią pozycję. Wiceliderem jest Krzysztof Ratajczak, który zwyciężył w drugim wyścigu.
Kierowcy wyścigowi powrócą na Tor Poznań już w pierwszy weekend czerwca, kiedy odbędzie się 3. i 4. runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 2. runda Mistrzostw Polski Hour Race oraz 3. runda Kia Lotos Race.

źródło: informacja prasowa/aw.poznan.pl, fot. T. Cichacka