Motorsport  »  Aktualności  »  Weekend w motorsporcie: Janowski wygrał żużlowe GP Szwecji
Żużlowe GP Szwecji

Weekend w motorsporcie: Janowski wygrał żużlowe GP Szwecji

Minionego weekendu kolejny raz startowała Formuła 1. Co działo się jeszcze w sportach motorowych? Na tor ruszyli również między innymi najlepsi żużlowcy świata. I skończyło się zwycięstwem Polaka.

Konkretnie Macieja Janowskiego. Nasz rodak wygrał żużlowe GP Szwecji, czwarty tegoroczny turniej indywidualnych mistrzostw świata.

Biało-czerwoni powetowali sobie nieudany występ tydzień wcześniej w Danii. Janowski był prawie perfekcyjny. Nie zajął pierwszego miejsca tylko w jednym biegu (pierwszym, który ukończył na ostatniej pozycji). W finale wziął udział jeszcze jeden Polak - Bartosz Zmarzlik. I zdobył najniższy stopień podium.

Drugie miejsce zajął zaś wicelider klasyfikacji generalnej sezonu oraz reprezentant gospodarzy Fredrik Lindgren, a czwarte lider Tai Woffinden.

Gorzej poszło pozostałym dwóm Polakom: Patrykowi Dudkowi i Przemysławowi Pawlickiemu. Obydwaj odpadli po fazie zasadniczej.

W tabeli łącznej Janowski awansował na 4. miejsce. Jego strata do Woffindena to 18 punktów.

Russell odjeżdża Norrisowi w Formule 2

George Russell umocnił się na prowadzeniu w Formule 2 podczas domowej rundy na torze Silverstone - mimo, że nie wygrał żadnego z dwóch wyścigów.

Brytyjczyk trzeci raz z rzędu zwyciężył kwalifikacje, ale dzień później przegrał zawody główne z Alexandrem Albonem - przez długi pit-stop. Dodatkowo dostał 5-sekundową karę za przekroczenie prędkości w alei serwisowej. Niemniej jednak finiszując na drugim miejscu junior Mercedesa oraz aktualny mistrz serii GP3 uplasował się osiem pozycji wyżej niż rywal do mistrzowskiego tytułu Lando Norris, także występujący przed własną publicznością.

W niedzielnym sprincie Russell zyskał pięć lokat i znów był drugi. Norris również stanął na podium, lecz ponownie ustąpił konkurentowi - minął metę na trzecim miejscu. Triumfował zaś Maximilian Gunther.
W generalce Russell uciekł Norrisowi na 37 punktów.

Śmiertelny wypadek czołowego zawodnika Isle of Man TT

W wyścigach motocyklowych wydarzyła się tragedia. Nie żyje William Dunlop - jeden z czołowych zawodników legendarnego Isle of Man TT.

Pochodzący ze słynnej wyścigowej rodziny 32-latek miał śmiertelny wypadek Yamahą YZF-R1 na treningu przed zawodami Skerries 100 w Irlandii.William Dunlop nigdy nie wygrał Isle of Man TT, ale zdobył w tej imprezie kilka podiów. Poza tym wielokrotnie zwyciężał zawody North West 200 i Ulster Grand Prix.

W tym roku nie wystartował w Isle of Man TT, aby być przy ciężarnej partnerce.

Jego młodszy brat Michael Dunlop to ikona Isle of Man TT. Niedawno odniósł 18. triumf w prestiżowej rywalizacji.

Najwięcej wygranych w Isle of Man TT - aż 26 - wywalczył ich wujek Joey Dunlop, który zginął w wypadku w 2000 roku. Podobny los spotkał w 2008 roku ich ojca Roberta Dunlopa.

Wygrana Hinchcliffe'a w IndyCar

James Hinchcliffe zwyciężył w dziwnych okolicznościach wyścig amerykańskiej serii IndyCar na owalu Iowa Speedway.

skrót zawodów

Wygrał kierowca, który w maju nie zdołał zakwalifikować się do Indianapolis 500.

Przez większość dystansu dominował obrońca mistrzowskiego tytułu Josef Newgarden, ale Hinchcliffe wyprzedził go 40 okrążeń przed metą.Potem jeszcze zarządzono neutralizację, aby posprzątać odłamki z kolizji Eda Carpentera i Takumy Sato. Hinchcliffe miał szczęście, że nie wykorzystał tego momentu na zmianę opon. Newgarden zjechał na pit-stop, a już nie wznowiono ścigania.

Podczas gdy Hinchcliffe triumfował, Newgarden nawet nie stanął na podium. Spadł na czwarte miejsce.W klasyfikacji generalnej sezonu dalej prowadzi Scott Dixon, choć tym razem był dopiero dwunasty. Nowozelandczyk ma 33 punkty więcej niż Newgarden, który jest w tej chwili jego najgroźniejszym rywalem.

Ferrucci zawieszony na cztery wyścigi

Na finiszu niedzielnego sprintu Formuły 2 doszło do niecodziennego zdarzenia. Santino Ferrucci, czyli junior Haasa w F1, w trakcie okrążenia zjazdowego celowo uderzył w zespołowego partnera Arjuna Mainiego. Była to "dogrywka" po kolizji z poprzedniego dnia.

Amerykanin za karę został wykluczony z wyników zawodów - i co ważniejsze zawieszony na cztery następne wyścigi.Poza tym dostał dwie grzywny, w wysokości 60 000 i 6 000 euro. Drugą za to, że jechał z padoku F2 na padok F1 bez rękawiczki i z telefonem w dłoni.

Przygoński z powrotem najlepszy w driftingu

Kuba Przygoński wygrał swoją Toyotą GT86 trzecią rundę Driftingowych Mistrzostw Polski, rozegraną na torze w Słomczynie.Dzięki zwycięstwu obrońca tytułu awansował na fotel lidera generalki.

WSMP na Torze Poznań

Na Torze Poznań zorganizowano 7. i 8. rundę Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski.