Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Przebudzenie Pedrosy w MotoGP
MotoGP

Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Przebudzenie Pedrosy w MotoGP

2016-09-12 - .     Tagi: Wittmann, Mortara, Pedrosa, MotoGP, DTM
MotoGP nie przestaje zaskakiwać. Od ośmiu wyścigów za każdym razem wygrywa tam ktoś inny. Rozegrane minionego weekendu GP San Marino zwyciężył niespodziewanie Dani Pedrosa.

Zawodnik Hondy triumfował pierwszy raz od blisko roku. W kwalifikacjach błyszczał mistrz świata Jorge Lorenzo. As Yamahy jako jedyny zszedł z czasem okrążenia poniżej 1 minuty i 32 sekund, po czym przyznał, że jechał ryzykowniej niż zwykle i zaliczył być może kółko swojego życia.

Jednak w wyścigu to Pedrosa nie miał sobie równych. Pomogło mu zaryzykowanie z doborem ogumienia - otrzymał miękką oponę z przodu, podczas gdy większość konkurentów wystąpiła na pośredniej mieszance. Trzykrotny wicemistrz świata był wręcz we własnej lidze i przebił się o siedem pozycji.

Jako drugi finiszował bohater lokalnej publiczności Valentino Rossi, który wyprzedził Lorenzo na drugim okrążeniu agresywnym manewrem. Zespołowi partnerzy, a zarazem wielcy rywale, później posprzeczali się o tę sytuację na konferencji prasowej:

Lider klasyfikacji generalnej Marc Marquez jak tydzień wcześniej w Wielkiej Brytanii musiał zadowolić się czwartą pozycją. Jego przewaga w punktacji nad drugim Rossim zmalała do 43 oczek - na pięć eliminacji przed końcem sezonu.
W GP San Marino nie uczestniczyli kontuzjowani Andrea Iannone, Jack Miller, Bradley Smith i Loris Baz. Debiutujący w mistrzostwach Xavi Fores nie ukończył zmagań, podobnie jak inny zawodnik z WSBK występujący w zastępstwie - Alex Lowes.

MotoGP - skrót GP San Marino

MotoGP - grid girls z GP San Marino

Wittmann blisko drugiego w karierze mistrzostwa DTM

W ostatni weekend ścigała się też niemiecka seria samochodów turystycznych DTM - na torze Nurburgring.

Siódma runda sezonu była bardzo udana dla lidera klasyfikacji generalnej Marco Wittmanna, który zrobił bardzo ważny krok w stronę wywalczenia drugiego w karierze tytułu. Reprezentant BMW powiększył swoją przewagę w tabeli łącznej z 12 aż do 33 punktów, na cztery wyścigi przed końcem rywalizacji.W obu sesjach kwalifikacyjnych najlepszy okazywał się Lucas Auer, lecz kierowca Mercedesa nie zwyciężył ani sobotniego, ani niedzielnego wyścigu. W pierwszym musiał ruszać z szóstego pola, przez karę cofnięcia na starcie o 5 miejsc (za otrzymanie podczas poprzedniej eliminacji trzeciego ostrzeżenia od sędziów w sezonie).

Sobotnie zmagania padły łupem Wittmanna. Obok niego na podium stanął kolega z BMW - Tom Blomqvist, a także Jamie Green z Audi.

W niedzielę Wittmann znalazł się na trzeciej lokacie, a wygrał Edoardo Mortara z Audi, wyprzedzając Auera na świeższych oponach.Mortara awansował na pozycję wicelidera generalki. Okupujący ją poprzednio Robert Wickens zdobył na Nurburgringu zaledwie 2 oczka.

DTM - skrót sobotniego wyścigu na Nurburgringu

DTM - skrót niedzielnego wyścigu na Nurburgringu

Pozostałe wiadomości

Lance Stroll jest już niemal pewny sięgnięcia po mistrzostwo Europejskiej Formuły 3. Kanadyjczyk typowany do zostania kierowcą wyścigowym Williamsa w Formule 1 na sezon 2017, minionego weekendu zwyciężył dwa wyścigi na Nurburgringu, zaś w trzecim zajął 2. miejsce (ustępując zespołowemu partnerowi z Premy i głównemu rywalowi Maximilianowi Guntherowi). Stroll mając 364 punkty na koncie potrzebuje już tylko 7 oczek do zdobycia tytułu, a przed nim jeszcze sześć zawodów.Stoffel Vandoorne szykujący się do regularnych startów w F1 od przyszłego roku bolidem duetu McLaren-Honda, odniósł pierwszy triumf w japońskiej Super Formule, wygrywając pierwszy z dwóch wyścigów na torze Okayama. W generalce jest 5. Ustępuje w niej trzem Japończykom i Andre Lottererowi, gwieździe Długodystansowych Mistrzostw Świata.Ed Jones został mistrzem Indy Lights, juniorskiej serii IndyCar. Kierowca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich pokonał Santiago Urrutię dzięki otrzymaniu za darmo pozycji od zespołowego partnera Felixa Serralesa na ostatnim okrążeniu ostatnich zawodów sezonu.