Motorsport  »  Aktualności  »  Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Wygrane Glocka i Rockenfellera w DTM
DTM

Podsumowanie weekendu w motorsporcie: Wygrane Glocka i Rockenfellera w DTM

2017-08-21 - .     Tagi: DTM, Glock, Rockenfeller, Wittmann, IndyCar, Power, Gasly, Super Formuła, Lundgaard, Kluza, GSMP
Minionego weekendu można było emocjonować się nie tylko WRC, ale też między innymi zawodami niemieckiej serii wyścigowej samochodów turystycznych DTM, która wystartowała na torze Zandvoort.

Runda w Holandii miała kontrowersyjny przebieg.

Sobotnia rywalizacja przebiegała jeszcze normalnie. W kwalifikacjach - zakłóconych na półmetku przez deszcz - wygrał Timo Glock. Za nim sklasyfikowano trzech innych kierowców BMW. W samych zawodach znów najlepszy był dawny kierowca Formuły 1 i jego koledzy. Glock finiszował 0,178 sekundy przed urzędującym mistrzem Marco Wittmannem. Na najniższym stopniu podium stanął Maxime Martin.

skrót pierwszego wyścigu

Niedziela zaczęła się od dalszej dominacji BMW, które tym razem zajęło w czasówce trzy pierwsze pozycje. Zwyciężył Augusto Farfus. Ale Glock wpadł w niecodzienne tarapaty. Po uplasowaniu się na piątej lokacie stracił ją za incydent z Edoardo Mortarą. Kierowca Mercedesa przeszkodził Niemcowi, a ten w rewanżu nazwał go przez radio "pie******* idiotą" i zaczął specjalnie blokować. Karą było przesunięcie na koniec stawki. 35-latek otrzymał także grzywnę w wysokości 3 tysięcy euro za niesportowane zachowanie w alei serwisowej.
Dwukrotnie ukarano również Mortarę - za jego udział w zajściu oraz blokowanie Jamiego Greena.

W pełnym wydarzeń wyścigu doszło do pierwszego zwycięstwa w sezonie Wittmanna. Dzięki niemu obrońca tytułu awansował z siódmego na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Jednak stracił wywalczony wynik za złamanie regulaminu technicznego. Po zawodach w samochodzie 27-latka nie było wymaganego kilograma paliwa, potrzebnego do pobrania próbki na badania.W ten sposób całe podium zajęli reprezentanci Audi. Zwycięstwo przypadło Mike'owi Rockenfellerowi. To pierwszy taki sukces byłego mistrza od 2015 roku. Na drugą pozycję wskoczył Loic Duval - który wcześniej nie miał na koncie ani jednego punktu - a na trzecią Mattias Ekstrom.

skrót drugiego wyścigu

Ekstrom po pierwszym wyścigu znów oddał fotel lidera tabeli łącznej sezonu Rene Rastowi, ale po drugim wrócił na prowadzenie. Dodajmy, że zrobiła się afera i z udziałem Szweda. Gary Paffett zarzucał mistrzowi świata w rallycrossie, że broniąc się na ostatnich okrążeniach niedzielnych zmagań stosował tzw. "brake test", czyli umyślnie przed nim hamował.Efektowna wygrana Powera w IndyCar

Will Power odniósł wielkie zwycięstwo w 500-milowym wyścigu IndyCar na trójkątnym owalu Pocono Raceway.

skrót wyścigu

Kierowca zespołu Penske wygrał, chociaż po awaryjnym pit-stopie spowodowanym problemem z przednim skrzydłem bolidu był już zdublowany. Do tego w kolizji z Charlie Kimballem uszkodził tylny spojler.

Australijczyk odmienił swoje losy z pomocą szczęścia, strategii - no i oczywiście wspaniałej szybkości.Po 200 okrążeniach triumfował z przewagą 0,5268 sekundy nad kolegą z teamu oraz liderem klasyfikacji generalnej sezonu Josefem Newgardenem. Podium uzupełnił Alexander Rossi.

Power wygrał na Pocono Raceway drugi raz z rzędu.

Najlepszy w kwalifikacjach był Takuma Sato, ale w wyścigu zajął dopiero 13. miejsce. Zwycięzcę tegorocznego Indianapolis 500 pogrążyły kłopoty z balansem samochodu.Pierwsze zwycięstwo Gasly'ego w Super Formule

Junior Red Bulla i ostatni mistrz serii GP2 - Pierre Gasly odniósł pierwszą wygraną w Super Formule. Dokonał tego w swoim piątym występie w japońskiej serii.

Francuz triumfował na torze Twin Ring Motegi, awansując na pierwsze miejsce z czwartego. Pomógł mu w tym długi pit-stop Kamuiego Kobayashiego, który prowadził przez większość dystansu.W punktacji Gasly jest piąty.

Lundgaard mistrzem SMP Formuły 4 NEZ

Christian Lundgaard - podopieczny Akademii Kierowców Renault i syn byłego mistrza Europy w rajdach Henrika Lundgaarda - zapewnił sobie mistrzostwo SMP Formuły 4 NEZ.

17-letni Duńczyk dokonał tego w pierwszym roku startów w wyścigach jednomiejscowych bolidów. Sięgnął po tytuł na jedną rundę przed końcem sezonu.Kolejne zwycięstwa Kluzy w GSMP

Działo się też w Polsce. Rozegrano 20. edycję wyścigu górskiego Grand Prix Sopot - Gdynia. To jedyne w kalendarzu Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski zawody organizowane na północy Polski i jedne z niewielu na świecie odbywające się w nadmorskiej scenerii.

Zarówno sobotnią, jak i niedzielną rywalizację wygrał lider punktacji Waldemar Kluza. Dla kierowcy Skody Fabii S2000 to piąte i szóste zwycięstwo w sezonie.Groźny wypadek w Europejskiej Formule 3

Podsumowanie kończymy groźnym wypadkiem na Zandvoort w wyścigu Europejskiej Formule 3.

David Beckmann padając ofiarą kolizji na starcie znalazł się w żwirze i wylądował w nim do góry kołami. Szczęśliwie 17-letniemu Niemcowi nic się nie stało.