Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  Rallycross: Petter Solberg wygrał 1. rundę Mistrzostw Świata, pech Polaków
Rallycross: Petter Solberg wygrał 1. rundę Mistrzostw Świata, pech Polaków

2014-05-04 - G. Filiks     Tagi: Solberg, Rallycross, Wyniki, Montalegre
Petter Solberg w przekonywującym stylu zwyciężył pierwszą eliminację Rallycrossowych Mistrzostw Świata, rozegraną w portugalskim Montalegre. Niestety zawody okazały się bardzo pechowe dla Polaków.

Solberg, który 11 lat temu był czempionem globu w rajdach, wszedł do finału najwyższej kategorii Supercar na pierwszym polu startowym. Norweg prowadził przez wszystkie 8 okrążeń mimo, że ruszył słabo swoim Citroenem DS3. Zrównał się z nim rodak Andreas Bakkerud, ale kierowca Forda Fiesty od razu zjechał na Joker Lap.

Solberg wykonał obowiązkowy przejazd po dłuższej nitce toru dopiero na ostatnim kółku i miał już wtedy tak dużą przewagę, że łatwo utrzymał pozycję lidera.

Bakkerud finiszował drugi, podium uzupełnił łotewski zawodnik Reinis Nitiss. W finale oglądaliśmy jeszcze mistrza amerykańskiej serii Global Rallycross Championship - Toomasa Heikkinena, Antona Marklunda oraz Koena Pauwelsa.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - 1. runda sezonu 2014 (Montalegre, Portugalia) - finał kategorii Supercar

+10.790 sek.
Rallycrossowy mistrz Europy - Timur Timercjanow swoim nowym Peugeotem 208 był najlepszy po kwalifikacjach, ale odpadł w półfinale. Na tym samym etapie rywalizację zakończyła m. in. jedyna kobieta w stawce Ramona Karlsson. Mistrz świata Formuły 1 z 1997 roku Jacques Villeneuve nie przebrnął kwalifikacji. Kanadyjczyk przebił oponę w drugim biegu, a trzeci ominął, ponieważ w jego aucie doszło do wycieku wody.

Klęska Polaków

Los mocno płatał figle również naszym rodakom. Obiecujący Krzysztof Skorupski ścigający się jak Solberg za sterami Citroena DS3 najpierw miał awarię pompy paliwa na treningu, potem nie mógł wystartować w pierwszym biegu z powodu zbyt wysokiej temperatury silnika.
Podczas drugiego wyścigu kwalifikacyjnego wycofał się na skutek... urwania drążka zmiany biegów.

Polakowi nie wyszedł także trzeci bieg - jego auto zgasło na starcie i Krzysztof ruszył nim dopiero po 16 sekundach. Takiej straty oczywiście nie dało się odrobić.

Skorupski na osłodę wygrał swój ostatni wyścig, ale i tak zajął dopiero 18. miejsce w klasyfikacji generalnej całej imprezy.Drugi zawodnik znad Wisły - Bohdan Ludwiczak również miał duże problemy techniczne. Przez cały czas zmagał się z awarią turbosprężarki w swoim Fordzie Fiesta i został sklasyfikowany tylko 3 oczka wyżej niż Skorupski.

W Montalegre startował jeszcze jeden Polak - Aron Domżała, rywalizujący w towarzyszącej MŚ juniorskiej serii RX Lites.24-latek awansował do półfinalu, lecz tam już na pierwszym zakręcie uszkodził koło w ferworze walki.

Druga runda Rallycrossowych Mistrzostw Świata odbędzie się 24-25 maja w brytyjskim Lydden Hill.
Rallycrossowe Mistrzostwa Świata - klasyfikacja generalna sezonu 2014 po 1 z 12 rund