Motorsport  »  Aktualności  »  Starty Polaków w weekend: Zmarzlik wicemistrzem świata w jeździe na żużlu
Bartosz Zmarzlik

Starty Polaków w weekend: Zmarzlik wicemistrzem świata w jeździe na żużlu

Minionego weekendu Kuba Przygoński zdobył Puchar Świata w samochodowych rajdach terenowych, a Łukasz Pieniążek zajął 6. miejsce w WRC 2 podczas Rajdu Wielkiej Brytanii (Walii). Jak radzili sobie inni Polacy na arenie międzynarodowej w sportach motorowych? Wielki sukces osiągnął Bartosz Zmarzlik, sięgając po indywidualne wicemistrzostwo świata w jeździe na żużlu.

23-latek miał matematyczne szanse na złoto, ale mimo ambitnej postawy nie zdołał dogonić w klasyfikacji generalnej Taia Woffindena.

Podczas finałowej rundy sezonu, rozegranej w naszym kraju - na toruńskiej MotoArenie - Zmarzlik odpadł w półfinale. Dojechał w nim jako trzeci, za... Woffindenem. Brytyjczyk później wygrał cały turniej i utrzymał 10-punktową przewagę nad rywalem.

Zmarzlik zakończył zawody na 5. miejscu. Na 12. sklasyfikowano Macieja Janowskiego, na 15. uplasował się startujący z "dziką kartą" Daniel Kaczmarek, a na 16. wylądował Przemysław Pawlicki.

Zdobywając wicemistrzostwo świata, Zmarzlik powtórzył sukces sprzed roku Patryka Dudka.

Janowski uplasował się w tabeli całego sezonu na 4. pozycji. Dudek po ominięciu dwóch ostatnich turniejów zajął tym razem tylko 9. lokatę, ale i tak pozostanie w cyklu Grand Prix na sezon 2019. Dostał stałą "dziką kartę". Pawlicki natomiast znalazł się na 14. miejscu.

Dwa podia Basza w debiucie za kierownicą samochodu klasy GT3

Karol Basz zaliczył bardzo dobry debiut w samochodzie wyścigowym klasy GT3.

Były mistrz świata w kartingu wrócił do Mistrzostw Włoch GT, startując gościnnie na kultowym torze Monza za sterami Lamborghini Huracana GT3. Chociaż jechał nowym dla siebie autem, Polak imponował szybkością. Najpierw zajął 2. miejsce w kwalifikacjach, a następnie wspólnie z włoskim zmiennikiem Vito Postiglione zdobył dwa podia w wyścigach. W mokrą sobotę uplasowali się na 2. pozycji, w suchą niedzielę wywalczyli 3. lokatę
Wisienką na torcie jest fakt, że Basz i jego partner w obu zawodach pokonali byłego kierowcę Formuły 1, Giancarlo Fisichellę.

Śmiechowski wygrał w Le Mans... i dostał karę

Jakub Śmiechowski i jego szwedzki zmiennik Pontus Frederiksson zwyciężyli Ligierem LMP3 polskiego zespołu Inter Europol Competition czterogodzinny wyścig na krótkiej wersji toru w Le Mans, stanowiący przedostatnią tegoroczną rundę cyklu V de V Endurance Series. Jednak nie cieszyli się długo z triumfu.Śmiechowski miał kolizję, za którą po zawodach doliczono mu 40 sekund. Dlatego spadł w wynikach na 2. miejsce.

Antoszewski powiększył przewagę w Swift Cup Europe

Jan Antoszewski zmierza po końcowe zwycięstwo w Pucharze Suzuki Swift. Podczas przedostatniej rundy sezonu, rozegranej na torze Hungaroring, wicemistrz Kia Lotos Race (obecnie Kia Platinum Cup) zdobył jedno podium i powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej do 33,5 punktu.Antoszewski zajął 2. miejsce w pierwszym wyścigu. W drugim uplasował się na 4. pozycji. Trzeciego niestety nie ukończył, przez pękniętą oponę.

W rywalizacji znowu wziął udział również 12-letni Maciej Banaś. Chłopiec w każdym kolejnym starcie plasował się coraz wyżej. Na metę ostatnich zawodów przywiózł 7. lokatę.

Marcinkiewicz mistrzem GT4 Central European Cup

Maciej Marcinkiewicz zdobył mistrzostwo GT4 Central European Cup w klasie AM.

Polak sięgnął po tytuł na torze Zandvoort. Musiał ścigać się swoim Maserati GranTurismo MC GT4 bez zmiennika Łukasz Kręskiego, któremu w trakcie jazdy na treningu odnowiła się kontuzja barku.Marcinkiewicz wygrał obie sesje kwalifikacyjne i pierwszy wyścig, a w drugim zajął 2. miejsce. Ostatecznie zwyciężył cały sezon z przewagą dwóch punktów.

Warto poza tym wspomnieć, że w pierwszych zawodach zdobył podium w klasyfikacji ogólnej. Był w niej 3.

Z kolei w drugim wyścigu na podium stanął Antoni Chodzeń (także Maserati GranTurismo MC GT4). W duecie z Włochem Patrickiem Zamparinim wywalczył 2. lokatę.

Chodzeń rywalizował w klasie Pro-Am, w której zakończył sezon na 6. miejscu.