Motorsport  »  Sporty motocyklowe  »  Supermoto w światowym wydaniu na Torze Poznań - relacja
Supermoto w światowym wydaniu na Torze Poznań - relacja

2016-07-19 - G. Filiks     Tagi: Tor Poznań, Supermoto
W miniony weekend Tor Poznań był areną rund Mistrzostw Świata i Europy w Supermoto. Do stolicy Wielkopolski zjechała czołówka zawodników tej dyscypliny sportu motocyklowego z Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii i Włoch.

Mimo początkowo kapryśnej aury tor supermoto, na który składała się licząca ponad 1200-metrowa pętla toru kartingowego wraz z 200-metrowym odcinkiem terenowym, nie zawiódł oczekiwań zawodników i publiczności. Były skoki, był kurz, pot oraz łzy szczęścia…
Supermoto w światowym wydaniu na Torze Poznań - relacjaSupermoto w światowym wydaniu na Torze Poznań - relacja
Prowadzący w klasyfikacji generalnej cyklu Mistrzostw Świata obrońca tytułu Thomas Chareyre (Francja) został pokonany przez Marca-Reinera Schmidta (Niemcy), który zeszłego roku wygrał w Poznaniu w kategorii S2, a teraz odniósł tutaj swoje pierwsze zwycięstwo w S1. Podium uzupełnił Lukas Hollbacher (Austria). Bądź co bądź Chareyre utrzymał fotel lidera tabeli łącznej sezonu. Wyprzedza Schmidta o 14 punktów. Startujący po raz pierwszy w Mistrzostwach Świata Wojciech Mańczak (Automobilklub Wielkopolski) zakończył Grand Prix Polski na 18. miejscu.

Równie zacięta co w Mistrzostwach Świata, była rywalizacja w Mistrzostwach Europy.
W klasie S2 na najwyższym stopniu podium stanął Milan Sitaniansky (Czechy). Drugą i trzecią lokatę zajęli odpowiednio Giovanni Bussei (Włochy) oraz Peter Vorlicek (Czechy). Reprezentanci Polski - Paweł Leśków (Auto Moto Klub Gliwice) i Jędrzej Żuralski (KM Wiraż Bartoszyce) uplasowali się
na pozycjach 23-24.
Wśród konstruktorów najlepsza okazała się Honda. Dzięki zdobyciu 50 oczek traci już tylko 7 w generalce do Suzuki, które okupuje fotel wicelidera. Liderem nadal jest TM.

Przed zawodami Mistrzostw Świata i Europy rozegrano jeszcze eliminacje Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski Supermoto.

Piątkowe zmagania w Mistrzostwach Polski wygrał Erik Prowaznik (Czechy), który wyprzedził Mańczaka i Michała Pawlika (LKT Wyczół Gościeradz).

Emocji nie brakowało również w klasach Amator i Pitbike MRF Pucharu Polski. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce w wyścigu klasy Amator zajęła Agata Salamon (Automobilklub Radomski), na drugim miejscu uplasował się Jakub Bloch (NZ), a na trzecim Jarosław Porucznik (Wallrav Racing Club).

W klasie Pitbike MRF najlepszy okazał się Krzysztof Żyła (Automobilklub Wielkopolski). Drugie i trzecie miejsce na podium przypadło w udziale zawodnikom SM Racing Team Toruń - Danielowi Blinowi i Łukaszowi Pawlikowskiemu.

Zdobywcą trofeum za zajęcie pierwszego miejsca w klasie Pitbike MRF 170 był Jarosław Pawlikowski (SM Racing Team Toruń). Natomiast 50 punktów i puchar za zwycięstwo w klasie Pitbike MRF Junior wywalczyła Dominika Ziętara (SM Racing Team Toruń).

W klasie Pitbike MRF Kobiet bezkonkurencyjna była Martyna Dynasińska (SM Racing Team Toruń). Drugie miejsce zajęła Daria Leba (SM Racing Team Toruń), a trzecie Żaneta Lipińska - Patalon (NZ).

Z 45-punktową zdobyczą oraz pucharem za zajęcie pierwszego miejsca opuścił Tor Poznań Łukasz Hepner (Automobilklub Radomski), który zwycięstwem w drugim niedzielnym wyścigu przypieczętował sukces w klasie C2 Pucharu Polski. Drugą lokatę wywalczył Kalnins Imants (Łotwa), zajmujący w ten weekend także drugie miejsce w obydwu wyścigach. Zwycięzca pierwszego wyścigu Mateusz Otręba (BKM) na swoim motocyklu marki Yamaha uplasował się ostatecznie na trzecim miejscu podium.

źródło: aw.poznan.pl/info własne, fot. supermotos1.com