Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WEC: Audi przed Toyotą w kwalifikacjach na Fuji
WEC: Audi przed Toyotą w kwalifikacjach na Fuji

Toyota nie zdołała przełamać dominacji Audi w Długodystansowych Mistrzostwach Świata (WEC) podczas kwalifikacji do domowego, 6-godzinnego wyścigu na japońskim torze Fuji.

Jednak Sebastien Buemi i Anthony Davidson za sterami Toyoty TS030 Hybrid oznaczonej numerem 8 ulegli o zaledwie 0.178 sekundy najszybszym Andre Lottererowi oraz Benoytowi Treluyerowi w Audi R18 e-tron quattro nr 1.
WEC: Audi przed Toyotą w kwalifikacjach na FujiWEC: Audi przed Toyotą w kwalifikacjach na Fuji
Trzecie miejsce zajęła druga Toyota, prowadzona podczas kwalifikacji przez Kazukiego Nakajimę i Nicolasa Lapierre. Japończyk z Francuzem stracili do zwycięzców także mało, bo tylko 0.283 sekundy.

Drugie Audi z Allanem McNishem i Loicem Duvalem na pokładzie było wolniejsze niż siostrzany wóz już o 0.848 sekundy, aczkolwiek i tak zdecydowanie szybsze niż ostatnia w najwyższej kategorii LMP1, Lola-Toyota prywatnego teamu Rebellion Racing. Andrea Belicchi oraz Mathias Beche uzyskali nią czas słabszy niż zwycięzcy kwalifikacji o 2.673 sekundy.
Klasę LMP2 wygrał Morgan-Nissan nr 35 zespołu OAK Racing. Bertrand Baguette i Martin Plowman pokonali nim o niespełna 0.1 sekundy Mike'a Conwaya i Johna Martina w prototypie ORECA-Nissan nr 26, wystawianym przez G-Drive/Delta-ADR.

W obu kategoriach GTE triumfował Aston Martin - dywizję Pro zwyciężyli Frederic Makowiecki ze Stefanem Mucke, pole position stawki Am wywalczyli Bruno Senna oraz Christoffer Nygaard.