Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WEC: Jedna Toyota wygrywa w Bahrajnie, druga zdobywa mistrzostwo
WEC: Jedna Toyota wygrywa w Bahrajnie, druga zdobywa mistrzostwo

Prototyp Toyoty prowadzony przez Alexandra Wurza, Stephane Sarrazina i Mike'a Conwaya zwyciężył 6-godzinny wyścig Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC) w Bahrajnie, przedostatnią rundę sezonu 2014. Jeszcze większy sukces odniosła druga załoga japońskiego koncernu - Anthony Davidson oraz Sebastien Buemi, zapewniając sobie tegoroczny tytuł mimo finiszowania na torze Sakhir poza czołową dziesiątką.

Nowi czempioni ponieśli duże straty w drugiej godzinie zawodów, gdy w ich samochodzie trzeba było wymienić alternator. Ostatecznie zajęli dopiero 11. miejsce, ale sięgnęli po mistrzostwo dzięki czwartej pozycji swoich jedynych rywali do niego, Andre Lotterera, Benoita Treluyera i Marcela Fasslera z Audi. Niemiec, Francuz oraz Szwajcar musieli wywalczyć triumf lub drugą lokatę, by podtrzymać szanse na tytuł do ostatniego wyścigu w Brazylii. Druga Toyota odniosła w Bahrajnie pierwsze zwycięstwo w sezonie, liderując przez większość zawodów. Podium uzupełniły oba samochody Porsche. Zdobywcy pole position Neel Jani, Romain Dumas i Marc Lieb zajęli 2. miejsce ze stratą 50 sekund do najlepszej załogi, auto Timo Bernharda, Marka Webbera oraz Brendona Hartleya minęło metę tylko 7 sekund potem. W klasie LMP2 triumfowali Matt Howson, Richard Bradley i Alex Imperatori za sterami prototypu Oreca zespołu KCMG. Odnieśli drugie zwycięstwo w sezonie, wygrywając walkę z Orecą teamu SMP, którą trio Nicolas Minassian, Maurizio Mediani oraz Siergiej Żłobin spadło pod koniec na 5. miejsce, zmagając się z usterką silnika.
W kategorii GTE Pro kolejny raz wygrali Gianmaria Bruni oraz Toni Vilander z Ferrari 458 Italia i zwycięstwem w Bahrajnie zapewnili sobie mistrzowską koronę pośród kierowców GT.

Włoch i Fin triumfowali zaliczając jeden pit-stop mniej niż goniący ich Aston Martin Vantage GTE duetu Darren Turner / Stefan Mucke. Auto Brytyjczyka oraz Niemca finiszowało zaledwie 2 sekundy później.W najniższej klasie GTE Am górą był Aston Martin duńskiego trio David Heinemeier Hansson, Kristian Poulsen, Nicki Thiim. To ich już czwarta wygrana tego roku na siedem rozegranych wyścigów.
Długodystansowe Mistrzostwa Świata (WEC) - sezon 2014 - 6 Hours of Bahrain - wyścig - wyniki (TOP 10)