Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WEC: Porsche na pole position w Bahrajnie
WEC: Porsche na pole position w Bahrajnie

Neel Jani i Romain Dumas jeżdżący prototypem Porsche wygrali kwalifikacje Długodystansowych Mistrzostw Świata (WEC) w Bahrajnie, zdobywając już trzecie pole position tego roku.

Szwajcarsko-francuski duet, który był najlepszy także w czasówkach na Spa oraz w Szanghaju, po czterech okrążeniach na torze Sakhir uzyskał średni czas 1:43.145 i pokonał o 0.265 sekundy przewodzących klasyfikacji generalnej Anthony'ego Davidsona oraz Sebastiena Buemiego z Toyoty. Trzecie miejsce zajęło drugie Porsche, prowadzone w kwalifikacjach przez Timo Bernharda i Brendona Hartleya. Czwarta lokata przypadła drugiej Toyocie, którą jechali Alex Wurz oraz Mike Conway.

Jedyne Audi w rękach Andre Lotterera i Marcela Fasslera wywalczyło tylko piątą pozycję ze stratą 2.5 sekundy do zdobywców pierwszego pola. Drugi prototyp LMP1 marki z Inglostadt opuścił kwalifikacje, ponieważ jest budowany od nowa wokół nowego monokoku po wykryciu w nim uszkodzenia nadwozia.

W kategorii LMP2 zwyciężył Ligier JS P2 zespołu G-Drive. Roman Rusinow i Olivier Pla pokonali nim o 0.7 sekundy wóz Oreca 03R ekipy SMP Racing, prowadzony przez Nicolasa Minassiana oraz Maurizio Medianiego.
Pole position w GTE Pro zdobyli Stefan Mucke i Darren Turner dosiadający Aston Martina Vantage GTE. Byli szybsi o 0.3 sekundy niż zdobywcy drugiego miejsca - Gianmaria Bruni oraz Toni Vilander w Ferrari 458 Italia.

Rywalizację najniższej klasy GTE Am wygrał także Aston Martin, kierowany przez Nickiego Thiima i Kristiana Poulsena. Duńska para pokonała o zaledwie nieco ponad 0.1 sekundy zespołowych partnerów Pedro Lamy'ego oraz Christoffera Nygaarda.
Długodystansowe Mistrzostwa Świata (WEC) - sezon 2014 - Bahrajn (Sakhir) - kwalifikacje (TOP 10)