Motorsport  »  Sporty samochodowe  »  WSMP na mecie sezonu 2016
Wyścigi na Torze Poznań

WSMP na mecie sezonu 2016

2016-09-26 - G. Filiks     Tagi: Wyścigi samochodowe, Tor Poznań, WSMP
Minionego weekendu Tor Poznań gościł finałowe zawody tegorocznego sezonu Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Cyklowi WSMP towarzyszyło kilka innych serii: FIA CEZ Mistrzostwa Strefy Europy Centralnej, FIA CEZ Endurance, Mistrzostwa Polski Hour Race, Puchar Polski Motocity is Cup oraz niemiecki cykl ADAC HAIGO Historic Cup.

W stolicy Wielkopolski oglądano interesującą walkę o tytuły oraz miejsca na podium. W mistrzowskiej klasie D4 3500 pozycję lidera utrzymał Artur Obuchowski, który w pierwszym wyścigu zajął 3. miejsce, a w drugim uplasował się na 2. pozycji. Oba wyścigi ostatniej rundy wygrał Jakub Glasse, co dało mu drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Trzecie zajął Dawid Bokiej.
Wyścigi na Torze PoznańWyścigi na Torze Poznań
W klasie 1N zwyciężył oba zawody Bartosz Kubicki - i tym samym został mistrzem. Jego rywal Piotr Kowner dwa razy finiszował na trzeciej pozycji, w efekcie musiał zadowolić się drugą lokatą na koniec sezonu. Drugi był dwukrotnie Krystian Ciesiółka, ale w generalce znalazł się tylko na piątym miejscu.

W klasie 2 triumfował Wojciech Klimecki, niepokonany w tym roku na Torze Poznań. Drugi był ostatecznie Bartosz Krysmann, a trzeci Andrzej Pniok.
W klasie 2 Picanto pierwszy z wyścigów wygrał Tomasz Magdziarz, a jego najgroźniejszy rywal Damian Litwinowicz był dopiero piąty. Jednak w drugim wyścigu Litwinowicz zajął drugie miejsce, finiszując za Janem Antoszewskim, a Magdziarz był trzeci. Taki obrót spraw spowodował, że w klasyfikacji generalnej Litwinowicz triumfował nad Magdziarzem - różnicą zaledwie 5 punktów.
W klasie 3 Karol Jodko-Kamiński przypieczętował mistrzostwo wygrywając oba wyścigi. Dwukrotnie trzeci Piotr Struzik zajął drugie miejsce w tabeli łącznej, a dwukrotnie drugi Aleksander Robak trzecie.

W klasie 5 Cup PL pierwsze zawody zwyciężył Konrad Tadla - i sięgnął po tytuł. Drugi wyścig, który był jednocześnie memoriałem Jana Leśniaka, zmarłego w 2011 roku wieloletniego w przeszłości dyrektora wyścigów na Torze Poznań, wygrał z kolei Mikołaj Jóźwiak. Na podium gratulowała mu żona Jana Leśniaka - pani Krystyna.
W klasie 6 mistrzem został Dawid Abramczyk, który wygrał pierwszy wyścig i był drugi w drugim. Jego konkurent Łukasz Rawecki przegrał o 5 punktów po tym, jak nie ukończył pierwszych zawodów i zajął piątą lokatę w drugich.

W pucharze maluchów, w klasie 8.1 triumfował Michał Ghany, natomiast w klasie 8.2 zwyciężył Bartosz Idźkowski.
W wyścigu godzinnym, wygrywający do tej pory wszystkie imprezy w kraju duet Maciej Marcinkiewicz i Mariusz Miszta tym razem uznał wyższość słowacko-polskiej załogi Miro Konopka/Teodor Myszkowski, która przejechała o jedno okrążenie więcej.

Rywalizację ADAC HAIGO Historic Cup w Formułach, najpierw wygrał Nils-Holger Wilms, wyprzedzając minimalnie Thomasa Hoffmanna. Na dwunastej pozycji ukończył ten wyścig Lech Wojciechowski. Następnego dnia triumfował Thomas Hoffmann przed Tobiasem Wormem, a trzeci był Wilms. Na jedenastym miejscu uplasował się Błażej Wojciechowski.
W rywalizacji aut turystycznych w pierwszym wyścigu triumfował Michael Weisenborn, przed Rocco Bergerem. Następnego dnia obaj powtórzyli swoje wyniki.

Tor Poznań przywita z powrotem wyścigi samochodowe na wiosnę przyszłego roku.

źródło: informacja prasowa/aw.poznan.pl, fot. T. Cichacka